Piwo w butelce mocno zdrożeje? Producenci alarmują: cena wzrośnie o 10 zł

2023-07-18 15:31

Piwosze mogą mieć powody do obaw. Stowarzyszenie Browary Polskie informuje, że piwo w butelkach zwrotnych może już niedługo zdrożeć o 10 zł. Wszystko za sprawą wprowadzania systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie w 2025 roku.

piwo w butelkach zdrożeje
Autor: Shutterstock Piwo może być droższe o 10 zł. Czy butelki zwrotne przestaną się opłacać?

System kaucyjny w Polsce

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza system kaucyjny. Według przepisów do sklepów będzie można oddać puste opakowania po napojach i innych produktach. Dzięki temu do portfela wróci wcześniej zapłacona kaucja. Według nowego prawa sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą musiały dołączyć do systemu i odbierać zużyte opakowania. Z kolei mniejsze sklepy mogą odbierać opakowania na zasadzie dobrowolności. Niestety kaucja będzie objęta podatkiem VAT, który według przepisów zostanie nałożony na konsumentów.

Piwo zdrożeje o 10 zł?

Stowarzyszenie Browary Polskie, które skupia największych polskich producentów piwa, ostrzega, że nowe prawo może znacząco wpłynąć na cenę piwa. Złoty trunek w butelce zdrożeje. Koszt będzie wyższy nawet o 10 zł. Wzrosną nie tylko ceny złotego trunku, ale i innych produktów w opakowaniach zwrotnych. Według Browarów Polskich w ustawie zabrakło poprawek, dzięki którym producenci mogliby zachować dotychczasową cenę piwa.

Polscy producenci piwa mogą więc stanąć przed trudnym wyborem, ponieważ od 2025 roku ich działalność może być narażona na miliardy złotych strat. Wyjściem z tej sytuacji może być rezygnacja z produkowania piwa w szklanych butelkach wielorazowych. W tej chwili na polskim rynku w użyciu jest 700 milionów butelek zwrotnych, które już niedługo mogą stać się jednorazowymi i wylądują na wysypiskach. Spowoduje to, że wieloletnie prace nad wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego przepadną z kretesem.

Według Browarów Polskich ustawa znacząco podnosi koszty produkcji piwa. Odczują to także konsumenci, ponieważ butelka piwa już niedługo może być droższa o 10 zł. Dokładnie tyle według ustawy wynosi kara administracyjna i podatek VAT.

Stowarzyszenie ma jednak nadzieję, że uda się jeszcze naprawić ustawę o systemie kaucyjnym, który z założenia powinien być jednym z elementów ochrony środowiska i służyć konsumentom i producentom złotego trunku.

Beszamel: Piwo
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE