Nie marnuję, pakuję! - gościu restauracji, chcesz być "trendy", zabieraj do domu

2017-05-15 16:23

"Nie marnuję, pakuję!" to akcja skierowana do właścicieli, personelu i klientów restauracji. Zabierając do domu niezjedzoną resztę jedzenia pokazujemy, że szanujemy żywność i dbamy, by się nie marnowała, wpisujemy się tym samym w modny trend.

Nie marnuję, pakuję! - gościu restauracji, chcesz być trendy, zabieraj do domu
Autor: Materiały prasowe Banki Żywności i Makro Nie marnuję, pakuję!

Marnowanie żywności - nasz wspólny problem

Na świecie rocznie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, a w samej Europie 100 mln ton. Dane z Wielkiej Brytanii wskazują, że ponad 25 procent artykułów wyrzucanych do kosza wciąż jest w oryginalnym opakowaniu! Problem ten dotyczy również naszego kraju. Przeciętny Polak marnuje rocznie 52 kg żywności. To odpowiada rocznie pojemności 50 tys. tirów! Najwięcej jedzenia wyrzuca się w gospodarstwach domowych, na drugim miejscu jest gastronomia - restauracje i firmy cateringowe (12%).

Skutki marnowania żywności

Dlaczego powinniśmy wspólnie walczyć z marnotrawstwem żywności? Przede wszystkim - wyrzucanie jedzenia zwiększa konsumpcję, co prowadzi w konsekwencji do podwyżek cen. Tym samym produkty stają się droższe i mniej dostępne dla przeciętnie zarabiających. Ponadto, wyrzucanie żywności to także marnowanie wody, energii oraz zwiększanie ilości śmieci.

Jak zaradzić problemowi marnowania żywności?

Jednym z prostych rozwiązań jest zabieranie przez klientów restauracji resztek posiłku. Tymczasem niemal połowa z nas deklaruje, że tego nie robi (źródło: raport Polska na Talerzu 2017 - badanie przeprowadzone na próbie wynoszącej 1000 osób). Zauważalną barierą jest skrępowanie i poczucie, że sytuacja taka może być negatywnie odebrana przez personel restauracji.

Dlatego Makro wraz z Bankami Żywności rozpoczęło akcję oznaczania restauracji wspierających ideę zabierania resztek niezjedzonych porcji do domu specjalnymi żółtymi wlepkami: Nie marnuję, pakuję! W tak oznaczonym lokalu możemy spodziewać się pełnej przychylności personelu dla naszej prośby o spakowanie resztek. Tu nie ma się czego wstydzić, tę akcję należy wspierać!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE