Najlepszy prezent dla grzybiarza: „Polowanie na grzyby” Zofia Leszczyńska-Niziołek [RECENZJA]

2019-09-09 14:00

Tej jesieni wszyscy grzybiarze dostali najpiękniejszy prezent - książkę „Polowanie na grzyby” pióra Zofii Leszczyńskiej-Niziołek. Czyta się jak dobrą powieść. Dowcipnie napisana i z ogromną wiedzą. Po lekturze tej książki będziecie nie tylko mądrzejsi, ale uważniejsi w lesie. Polecam!

Najlepszy prezent dla grzybiarza: „Polowanie na grzyby” Zofia Leszczyńska-Niziołek
Autor: materiały prasowe Buchmann Nieszablonowa opowieść o grzybach, którą powinien mieć każdy grzybiarz

Bez względu na to, czy zaliczacie się do doświadczonych grzybiarzy, wariatów grzybobrania, czy totalnych świrów polowania na grzyby, tak książka was w pełni usatysfakcjonuje. To nie jest zwykły atlas grzybów. To nie jest naukowe opracowanie. To niekonwencjonalny przewodnik po grzybach, w którym czytelnik odnajdzie zarówno charakterystykę wybranych okazów, jak i wiele przydatnych wskazówek dotyczących wędrówki po lesie, przetwarzania grzybów, a nawet ich hodowli. Autorka przeplata swoje opowieści niezwykle ciekawymi faktami i zaraża radością płynącą ze spędzania czasu na łonie natury. 

Autorka  „Polowania na grzyby” - Zofia Leszczyńska-Niziołek – jest właścicielką Dworku nad Wkrą – agroturystyki, którą odziedziczyła po swojej babci i którą od kilku lat z powodzeniem prowadzi wraz z mężem Karolem i dwoma córkami. Poza tym to posiadaczka certyfikatu klasyfikatora grzybów i zapalona miłośniczka grzybobrań. Wiecznie w ruchu.

„Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem wszyscy od razu się o tym dowiedzieli”.

Tak zaczyna się opowieść Zofii Leszczyńskiej-Niziołek, która od tego pamiętnego piątku nie rozstaje się z koszem i kozikiem. O grzybach wie wszystko i ma to udokumentowane na papierze, więc lepiej nie wdawać się z nią w dyskusje.

„Polowanie na grzyby” to pięknie opowiedziany atlas grzybów, gdzie konkretne informacje przeplatają się z anegdotami i prywatnymi historiami autorki. Dzięki niemu poznacie m.in. grzyby, które zbierają tylko grzybiarze całoroczni (są i tacy) i grzybowi przestępcy (niestety też bywają), okazy, które w życiu można zjeść tylko raz, czy magiczne odmiany, których zbiorem lepiej się nie chwalić. Historie przeplatają się z doskonałymi dużymi zdjęciami i praktycznymi poradami dotyczącymi zbierania, przygotowywania, a nawet hodowania grzybów.

W książce wydanej przez wydawnictwo Buchmann znajdziecie również sekretne przepisy na dania z grzybów, które w rodzinie Zofii Leszczyńskiej-Niziołek serwuje się od wielu pokoleń.

Absolutnie obowiązkowa i pyszna pozycja na półce grzybiarza.