Najlepszy prezent dla grzybiarza: „Polowanie na grzyby” Zofia Leszczyńska-Niziołek [RECENZJA]

2019-09-09 14:00

Tej jesieni wszyscy grzybiarze dostali najpiękniejszy prezent - książkę „Polowanie na grzyby” pióra Zofii Leszczyńskiej-Niziołek. Czyta się jak dobrą powieść. Dowcipnie napisana i z ogromną wiedzą. Po lekturze tej książki będziecie nie tylko mądrzejsi, ale uważniejsi w lesie. Polecam!

Najlepszy prezent dla grzybiarza: „Polowanie na grzyby” Zofia Leszczyńska-Niziołek
Autor: materiały prasowe Buchmann Nieszablonowa opowieść o grzybach, którą powinien mieć każdy grzybiarz

Bez względu na to, czy zaliczacie się do doświadczonych grzybiarzy, wariatów grzybobrania, czy totalnych świrów polowania na grzyby, tak książka was w pełni usatysfakcjonuje. To nie jest zwykły atlas grzybów. To nie jest naukowe opracowanie. To niekonwencjonalny przewodnik po grzybach, w którym czytelnik odnajdzie zarówno charakterystykę wybranych okazów, jak i wiele przydatnych wskazówek dotyczących wędrówki po lesie, przetwarzania grzybów, a nawet ich hodowli. Autorka przeplata swoje opowieści niezwykle ciekawymi faktami i zaraża radością płynącą ze spędzania czasu na łonie natury. 

Autorka  „Polowania na grzyby” - Zofia Leszczyńska-Niziołek – jest właścicielką Dworku nad Wkrą – agroturystyki, którą odziedziczyła po swojej babci i którą od kilku lat z powodzeniem prowadzi wraz z mężem Karolem i dwoma córkami. Poza tym to posiadaczka certyfikatu klasyfikatora grzybów i zapalona miłośniczka grzybobrań. Wiecznie w ruchu.

„Czy wiecie, którego dnia Bóg stworzył grzyby? Ja wiem: w piątek, gdy kończyły się moje wakacje i za kilka dni musiałam wracać do Warszawy. Pojawiły się wczesnym rankiem w konopackich lasach i jakimś cudem wszyscy od razu się o tym dowiedzieli”.

Tak zaczyna się opowieść Zofii Leszczyńskiej-Niziołek, która od tego pamiętnego piątku nie rozstaje się z koszem i kozikiem. O grzybach wie wszystko i ma to udokumentowane na papierze, więc lepiej nie wdawać się z nią w dyskusje.

„Polowanie na grzyby” to pięknie opowiedziany atlas grzybów, gdzie konkretne informacje przeplatają się z anegdotami i prywatnymi historiami autorki. Dzięki niemu poznacie m.in. grzyby, które zbierają tylko grzybiarze całoroczni (są i tacy) i grzybowi przestępcy (niestety też bywają), okazy, które w życiu można zjeść tylko raz, czy magiczne odmiany, których zbiorem lepiej się nie chwalić. Historie przeplatają się z doskonałymi dużymi zdjęciami i praktycznymi poradami dotyczącymi zbierania, przygotowywania, a nawet hodowania grzybów.

W książce wydanej przez wydawnictwo Buchmann znajdziecie również sekretne przepisy na dania z grzybów, które w rodzinie Zofii Leszczyńskiej-Niziołek serwuje się od wielu pokoleń.

Absolutnie obowiązkowa i pyszna pozycja na półce grzybiarza.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE