Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu 1 października - co to za dzień? Od kiedy jest obchodzony?

2016-09-30 14:13

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony jest 1. października. Tego dnia wegetarianinem może stać się każdy, nawet ci, którzy na co dzień jedzą mięso. W Dzień Wegetarianizmu można dowiedzieć się, dlaczego jest on dobry dla zdrowia i na czym rzeczywiście polega.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu 1.10: co to za dzień? Od kiedy jest obchodzony?
Autor: Shutterstock Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu jest okazją do poszerzenia wiedzy na temat diety bezmięsnej.

Międzynarodowy dzień wegetarianizmu - od kiedy jest obchodzony

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony jest 1 października. Datę tę wybrała Międzynarodowa Unia Wegetariańska (International Vegetarian Union), dnia 22 listopada 1977 r., podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego zorganizowanego w New Delhi.

Dlaczego obchodzi się to święto?

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu ustalono po to, aby promować wegetarianizm i informować społeczeństwo o płynących z niego korzyściach, przede wszystkim tych zdrowotnych. Choć świadomość ludzi jest coraz większa, wiedza na temat wegetarianizmu nadal jest stosunkowo niewielka, a znaczna część społeczeństwa (szczególnie mieszkająca w mniejszych miejscowościach) uważa wegetarianizm za fanaberię. Wiele osób powtarza też mity mówiące o tym, że wegetarianizm jest szkodliwy dla zdrowia.

Sposoby świętowania

Święto wegetarian obchodzone jest w wielu miejscach na całym świecie, gdzie organizuje się imprezy mające na celu promocję wegetarianizmu. Do udziału w tym święcie zapraszani są wegetarianie, ale też – a może przede wszystkim – ci, którzy o wegetarianizmie nie wiedzą zbyt wiele, a chcą swoją wiedzę pogłębić.

W Dzień Wegetarianizmu w wielu miejscach organizowane są darmowe wegetariańskie poczęstunki, żeby pokazać, że jedzenie bez mięsa może być pyszne, pożywne i pełnowartościowe. Niekiedy organizuje się wręcz festiwale wegetarianizmu, czyli fiesty przybierające ogromne rozmiary. Podczas obchodów w różnych formach (wykładów, pokazów, wystaw, ulotek, filmów itd.) promuje się zdrową dietę bez dodatku mięsa. Przekazywana jest wtedy również wiedza na temat zwierząt hodowlanych i roli mięsa w diecie człowieka. Coraz częściej tego dnia można nie tylko spróbować potraw wegetariańskich, ale także wziąć udział w warsztatach, podczas których można nauczyć się samodzielnie takie potrawy przyrządzać.

Historia diety wegetariańskiej

Wegetarianizm nie jest jedynie modą ostatnich dekad. Taki sposób odżywiania się znany jest już od tysiącleci, a pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą sprzed kilku tysięcy lat przed nasza erą z Egiptu i dotyczą plemion, które dzięki rezygnacji z produktów mięsnych cieszyły się dobrą kondycją. W starożytności tendencja ta była popularna wśród elit, np. filozofów, którzy uważali, że taka dieta sprzyja zdrowiu, długowieczności i pomaga w rozwoju duchowym.

Coraz więcej osób na całym świcie świadomie rezygnuje z jedzenia mięsa. Powstaje również coraz więcej restauracji specjalizujących się w serwowaniu potraw jarskich. W Wielkiej Brytanii obecnie jest około 1,5 miliona wegetarian, a w Polsce liczba ta powoli zbliża się do miliona.

Czy w dieta bezmięsna jest monotonna?

„W każdej kuchni niezwykle istotne są przyprawy. To one nadają potrawom charakter i potrafią zdecydować o ich walorach smakowych. Często dzięki nim można stworzyć zupełnie różne dania, choć ich główne składniki będą podobne”, mówi szef kuchni marki Knorr, Piotr Murawski

Dieta wegetariańska - jak uniknąć anemii?

Jakie są typy wegetarianizmu?

Wegetariańskie dzieci. Czy dziecko może nie jeść mięsa?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE