Które kwiaty są jadalne - jakie kwiaty możemy położyć na talerzu?

2023-04-17 15:00

Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale także doskonale smakują. Niektóre można chrupać na surowo w sałatkach, inne doskonale spisują się w przetworach. Zawierają sporo witamin, składników mineralnych, błonnika i polifenoli. Dowiedz się,  jakie kwiaty możesz jeść z pożytkiem dla smaku i zdrowia

Które kwiaty są jadalne - jakie kwiaty możemy położyć na talerzu?
Autor: Shutterstock Kwiaty mogą być nie tylko ozdobą dań, ale też ich podstawowym składnikiem  - zarówno surowe, jak i na przykład smażone.

Kwiaty to nie tylko ozdoba domu i ogrodu. Wiele z nich możemy jeść. Gdy je dodamy - potrawy zyskają na smaku i wyglądzie, a nasze zdrowie skorzysta z dobroczynnych składników zawartych w roślinach. Dwa kwiaty, które często jadamy nie zdając sobie czasem z tego sprawy to kalafior i brokuł. Ale nie o tych kwiatach mowa. Od wczesnej wiosny możemy naszą dietę wzbogacić o dary łąki i ogrodu. Wiele kwiatów, poza walorami dekoracyjnymi, posiada też cenne właściwości prozdrowotne. Blisko osiemdziesiąt różnych gatunków kwiatów możemy bezpiecznie wykorzystywać jako żywność. Kwiaty jadalne są niskokaloryczne, zawierają dużo witamin, składników mineralnych, olejków eterycznych, błonnika oraz polifenoli.  Jakie kwiaty możemy jeść? 

Jakie kwiaty można jeść?

Do tego celu nadają się:

nagietek,

goździk ogrodowy,

rumianek, 

mieczyk,

niecierpek,

fiołek,

tulipan,

bez,

aksamitka,

nasturcja,

bratek,

róże,

szałwia,

kwiat cukinii i wiele innych.

Beszamel - Jadalne Chwasty

Kwiatowe smakołyki

Sałatki, naleśniki, syropy, napoje... Smakołyków z kwiatów jest bez liku. W ich przyrządzaniu od dawna specjalizują się mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Doceniali je nasi dziadowie, ale my podchodzimy do nich z pewną rezerwą. To błąd, bo kwiaty są zdrowe, smaczne, a na talerzu wyglądają zjawiskowo. Czy wiesz jak przyrządzić dania z kwiatów?

Kwiaty tulipanów ogrodowych stosuje się jako dodatek do sałatek. Mają posmak chrupkiego ogórka. Natomiast środek kielicha umoczony w maśle to w Holandii ogromny przysmak.

Mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem to nielubiany przez ogrodników chwast o bogatych walorach leczniczych. Z liści mleczu można robić sałatki, a jego kwiaty zbierać i przygotowywać z nich leczniczy syrop. Syrop z mniszka pomaga przy leczeniu przeziębień i poprawia odporność organizmu.

Fiołki i bratki to  rośliny z jednej rodziny Viola. Bratki mają doskonałe działanie na trawienie, pomagają też w zwalczaniu problemów ze skórą trądzikową. Kwiaty bratków i fiołków można bezpiecznie jeść na surowo - będą stanowiły doskonały i efektowny dodatek do sałaty. Fiołki można też konserwować w cukrze - takie fiołki stanowią elegancką ozdobę wyrafinowanych ciast i tortów

Nasturcja ma jadalne liście i kwiaty. Roślina ta kwitnie od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Ma bardzo intensywny zapach i ostry smak - pasuje do potraw z serem, jajkami, do wzbogacenia smaku pasztetów, sufletów, zapiekanek. Nasturcja zawiera sole mineralne, olejki eteryczne i  błonnik. Ma działanie bakteriobójcze, zalecana w zakażeniach dróg oddechowych i moczowych.

Kwiaty cukinii - smaczne i nad wyraz delikatne są przysmakiem w krajach basenu Morza Śródziemnego - zwłaszcza we Włoszech i Grecji. Kwiaty można smażyć po zanurzeniu w cieście naleśnikowym z dodatkiem np. ziół. Można je też faszerować a dopiero później smażyć. Są wyśmienitą i elegancką przekąską.