Jaki majonez jest najlepszy na świecie? Kielecki, czy Winiary? Kulisy wojny na majonez [WIDEO]

2018-03-13 10:16

Podobno o gustach się nie dyskutuje. A jednak smak majonezu dzieli społeczeństwo. Jedni ubóstwiają ostrzejszy w smaku KIELECKI, inni wielbią łagodniejszy DEKORACYJNY WINIARY. Wielbiciele obu majonezów od lat wiodą spór, który majonez jest najlepszy. Polecamy także: Majonez domowy w 10 sekund  

Jaki majonez jest najlepszy na świecie? Kielecki, czy Winiary? Kulisy wojny na majonez
Autor: materiały prasowe MAJONEZ KIELECKI|materiały prasowe Winiary Kielecki, czy Dekoracyjny Winiary? Który majonez wygra w wojnie na smaki?

Podział dzielnicowy

Winiary to potentat należący do koncernu Nestle. Jego majonez „Dekoracyjny” zdobył prawie połowę rynku, podczas gdy społemowski „Kielecki” ma tylko kilkanaście procent. Ale czy tylko? „Kielecki” wytwarzany jest w niewielkim zakładzie należącym do spółdzielców. „Kielecki” cieszy się ogromną popularnością od Gór Świętokrzyskich po Kraków. W co drugiej lodówce od Katowic do Wrocławia znajduje się "„Kielecki”. Tak jakby obszar wpływów „Kieleckiego” wyznaczały trasy szybkiego ruchu S7, S8 i A4.

Poza tym obszarem króluje „Dekoracyjny Winiary”. I to dosłownie. Na półkach sklepowych, w sałatkach, kanapkach i na jajkach.

Dawno, dawno temu...

Wszystko zaczęło się w 1959 roku, kiedy po raz pierwszy w Polsce Spółdzielnia Społem z Kielc zaczęła produkować na skalę przemysłową majonez  „Kielecki”. Recepturę majonezu oparto na klasycznym przepisie z XIX w. Na społemowskim produkcie oparto nawet Polską Normę majonezu. Do 1994, kiedy zniesiono obowiązujące w Polsce normy produkcji, każdy majonez musiał być wytwarzany według „kieleckiej” receptury. Od 1959 roku receptura  „Kieleckiego” nie została zmieniona. To od prawie 60 lat wciąż ten sam dobrze rozpoznawalny smak.

Jednak w 1974 roku fabryka Winiary z Kalisza opracowała własną recepturę majonezu „Dekoracyjnego Winiary”. Ten gęsty, łagodny w smaku majonez od razu podbił żołądki Polaków. Również jego receptura do dzisiaj pozostała niezmienna. 

Już wtedy zasięg obu majonezów był nieporównywalny ze względu na produkowane ilości. Winiary dosłownie zalały kraj swoim majonezem, wyznaczając nowe trendy, a jednak majonez Kielecki się utrzymał. 

Dzisiaj i jutro

Majonez to jeden z najczęściej kupowanych sosów w Polsce. Bez niego trudno sobie wyobrazić sałatkę jarzynową - nasze dobro narodowe. Dodajemy go do jajek, zjadamy z szynką, pieczemy z nim ciasta. Wywodzący się z kuchni francuskiej gęsty sos stał się częścią naszej kultury kulinarnej.

Zobacz także: Sałatka jarzynowa z majonezem  Wielkanocne jajka faszerowane szynką z majonezem  Doskonała babka majonezowa

W mediach społecznościowych 500 tysięcy wielbicieli „Dekoracyjnego Winiary” usiłuje przekonać 30 tysięcy fanów „Kieleckiego” o wyższości ulubionego majonezu. Jednak silne przekonanie o idealnym smaku nie tylko nie słabnie, ale się umacnia. Bo prawda jest taka, że lubimy majonez, który używała nasza matka, a z gustami wyniesionym z domu trudno jest dyskutować.