Jak usunąć kamień z czajnika? Oto najlepszy sposób odkamieniania
Czy w Twojej porannej filiżance herbaty unoszą się podejrzane płatki? Te płatki to w rzeczywistości kamień, który nagromadził się w czajniku. Picie takiej wody nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, choć kamień nie dodaje smaku. Jednak osadzanie się kamienia może wpłynąć na działanie czajnika, a nawet go uszkodzić, zwłaszcza gdy zakryje elementy grzejne. Jak usunąć kamień? Czytaj dalej.
Po wielokrotnym gotowaniu twardej wody w każdym czajniku stopniowo tworzy się kamień. Jest to wynik osadzania się produktów termicznego rozkładu wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Ale zanim wyrzucisz czajnik, kamień można łatwo usunąć za pomocą kilku produktów gospodarstwa domowego. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na odkamienianie czajnika.
Jak często należy okamieniać czajnik?
Częstotliwość odkamieniania czajnika zależy od tego, jak często korzystasz z czajnika i od twardości wody. Im twardsza woda, tym częściej będziesz musiała okamieniać czajnik. Jeśli zauważysz, że zaczyna gromadzić się kamień, oznacza to, że nadszedł czas na odkamienianie. Zasadniczo, jeśli używasz czajnika codziennie, najlepiej usuwać kamień co 1-2 miesiące, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą.
Przed użyciem którejkolwiek z poniższych metod należy zapoznać się z instrukcją czyszczenia czajnika. Zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby gwarancja nie została unieważniona. Jeśli nie podano instrukcji dotyczących usuwania kamienia, wykonaj następujące czynności:
Jak usunąć kamień z czajnika octem?
- Jeśli szukasz ekologicznej metody, odpowiedzią jest ocet. Najpierw odłącz czajnik i poczekaj, aż ostygnie przed odkamienianiem. Jeśli to możliwe, najlepiej otworzyć okno, ponieważ ta metoda sprawi, że twoją kuchnię wypełni mocny zapach octu!
- Następnie napełnij czajnik do połowy objętości równymi częściami wody i octu spirytusowego (10%).
- Podłącz czajnik z powrotem i zagotuj wodę. Następnie wyłącz czajnik, jeśli nie zrobi tego automatycznie.
- Pozostaw roztwór do namoczenia na godzinę lub najlepiej na noc. Pamiętaj, aby powiadomić bliskich, aby nikt z niego nie pił!
- Po upływie tego czasu opróżnij czajnik i conajmniej dwa razy zagotuj w nim świeżą wodę, aby usunąć wszelkie ślady octu i odświeżyć go.
- Po ostygnięciu i odłączeniu od sieci użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry lub szczoteczki do zębów, aby usunąć pozostały osad wapienny.
Odkamieniacze chemiczne
Zawsze możesz kupić gotowy odkamieniacz, jeśli nie chcesz używać octu, ale upewnij się, że jest odpowiedni dla Twojego typu czajnika.
Alternatywne metody usuwania kamienia z czajnika
Dobrą metodą usunięcia nawarstwionego kamienia jest użycie sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Jeśli chcesz bezpiecznie usunąć kamień w czajniku za pomocą sody stosuj się do zaleceń: Porada - jak odkamieniać sodą. I absolutnie nie gotuj roztworu sody w czajniku! W sieci możesz spotkać się z zaleceniem gotowania sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, aby usunąć kamień. To straszna bzdura. Spróbowaliśmy tego i za każdym razem skończyło się wybuchem piany z dziobka! Spieniony roztwór nie tylko mógł uszkodzić czajnik, ale nie był tak skuteczny jak ocet, więc nie zalecamy tej metody.
Niektórzy użytkownicy netu sugerują użycie Coca-Coli do odkamieniania czajnika, jednak nie zalecamy również tej metody. Chociaż kwas zawarty w coli może zmniejszyć ilość kamienia, to inne składniki napoju są potencjalnie szkodliwe dla czajnika, mogą go uszkodzić i unieważnić gwarancję.
Jak zmniejszyć osadzanie się kamienia w czajniku
- Używaj filtrowanej wody, szczególnie jeśli mieszkasz w obszarze z twardą wodą. Upewnij się, że czajnik jest wyposażony w filtr przeciwwapienny i regularnie go czyść. Gęsty filtr wychwytuje kamień podczas nalewania, więc potrzebujesz takiego, który jest dobrze dopasowany z gęstą siateczką.
- Staraj się nie zostawiać wody stojącej w czajniku, ponieważ powoduje to osadzanie się kamienia. Aby uniknąć marnowania wody, staraj się napełniać czajnik tylko tyle, ile potrzebujesz.