Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu
Odkamienianie czajnika octem
Zamiast kupować drogie odkamieniacze, po prostu wlej do czajnika wodę z octem w proporcji pół na pół i zagotuj tę mieszaninę. Możesz ją pozostawić w czajniku do wystygnięcia. Następnie opłucz czajnik i jeszcze raz zagotuj w nim czystą wodę. Wylej ją i gotowe! Tak można odkamieniać zarówno czajnik do gotowania wody na gazie, jak i czajnik elektryczny.
Jeśli planujesz zakup nowego czajnika - przeczytaj też: Jakie funkcje powinien mieć najlepszy czajnik elektryczny?
Czyszczenie octem ekspresu do kawy
Ocet pomoże wyczyścić i odkamienić ekspres do kawy. Z przelewowym postępujemy podobnie jak z czajnikiem elektrycznym - dzięki przepuszczeniu przez ekspres mieszaniny wody z octem usuniemy z jego pojemników brzydkie osady z kawy i kamienia. Konieczne jest oczywiście ponowne "płukanie" ekspresu wodą. W ekspresie ciśnieniowym możemy oczyścić octem wszystkie części, które zazwyczaj wyjmujemy do mycia.
Więcej o ekspresach do kawy przeczytasz tutaj: Rodzaje ekspresów do parzenia kawy - jakie są?
Usuwanie octem osadów ze stalowych garnków
Stalowe garnki są naprawdę odporne na wiele, ale czasem i na nich pojawiają się przypalenia czy osady - te ostatnie zwłaszcza po gotowaniu rosołu. Zmywarka nie do końca sobie z nimi radzi, pozostaje więc szorowanie. Czy na pewno? Otóż osadów pozbędziemy się w mig, gotując w garnku mieszaninę wody z octem w proporcji 1:1. Wystarczy potem garnek przetrzeć ostrą stroną zmywaka, wypłukać i gotowe! Podobnie możesz czyścić garnki emaliowane, ale tylko pod warunkiem, że emalia na nich nie jest uszkodzona.
Więcej o garnkach emaliowanych przeczytasz tutaj: Garnki emaliowane: jak je czyścić?
Czyszczenie zmywarki octem
Chcesz, żeby twoja zmywarka po latach użytkowania nadal prezentowała się tak jak ta na zdjęciu? Oprócz regularnego czyszczenia filtrów co jakiś czas zafunduj jej kąpiel z dodatkiem octu i sody. Po oczyszczeniu filtrów na dno pustej zmywarki wlej szklankę octu, do pojemnika na tabletkę wsyp łyżkę sody oczyszczonej, a następnie uruchom program z najwyższą temperaturą zmywania. Po tym zabiegu wnętrze zmywarki powinno tchnąć czystością.
Dowiedz się też, czego nie należy myć w zmywarce: Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki! 8 przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie myj w zmywarce
Mycie szkła octem
Szklaną zastawę najczęściej myjemy w zmywarce - o ile taką posiadamy i o ile ta zastawa to znosi. Jednak nie każde szklane naczynie możemy umyć maszynowo. Jeśli chcesz by umyte ręcznie szkło lśniło, koniecznie po myciu wypłucz je w ciepłej wodzie z octem, pozwól im obciec i wytrzyj do sucha. Gotowe!
Więcej o skutecznym myciu szklanek przeczytasz tutaj: Osad na szklankach - jak myć szklanki, żeby nie było na nich osadu ani smug?
Czyszczenie octem osadów w termosie
Twój ulubiony termos albo kubek termiczny wygląda źle, bo zabarwiły go osady z kawy lub herbaty? Nie ma problemu, nalej do niego wrzącej wody z octem - w proporcji 1:1 i pozostaw na przykład na całą noc. Rano termos umyj, możesz też zalać go jeszcze na jakiś czas wrzątkiem, by pozbyć się śladów zapachu octu.
Czyszczenie octem mikrofalówki
Często używana kuchenka mikrofalowa nie tylko łatwo się brudzi, ale często nie pachnie zbyt przyjemnie. Można ją w łatwy sposób doprowadzić do pożądanej czystości - wystarczy wstawić do niej miskę z octem i wodą - zmieszanymi pół na pół i zagotować zawartość. Wszelkie zabrudzenia łatwo będzie usunąć, a brzydki zapach zniknie.
Więcej o kuchenkach mikrofalowych możesz przeczytać tu: MIKROFALÓWKA - czy jest niezbędna w kuchni? Jakie funkcje powinna mieć?
Mycie lodówki octem
Lodówka często się brudzi a czasem też brzydko w niej pachnie. Do jej mycia warto użyć octu, który na pewno nam nie zaszkodzi, w przeciwieństwie do detergentów. Wstawienie do umytej nim lodówki miseczki z octem sprawi też, że z lodówki znikną brzydkie zapachy.
Udrażnianie odpływu w zlewie i pozbywanie się brzydkich zapachów z rur
Odpływ w kuchennym zlewie często się zatyka - resztki jedzenia, tłuszcz to przyczyny tego stanu. Nawet jeśli nie mamy problemu z drożnością kanalizacji, czasem z odpływu brzydko pachnie. Zaradzi temu duet - soda i ocet. Mieszanina obu tych substancji z pomocą ciepłej wody sprawi, że problemy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Soda oczyszczona - 10 sprytnych zastosowań sody, o których możesz nie wiedzieć, a warto je znać
Czyszczenie octem stalowych zlewozmywaków i armatur
Stalowy zlew i srebrzysta armatura świetnie się prezentują, pod warunkiem, że nie szpecą ich plamy z wody oraz osad z kamienia. Nie musisz jednak do usuwania ich używać drogiej i inwazyjnej chemii gospodarczej - tu także pomoże niezawodny ocet. Warto raz w tygodniu obłożyć zlew i owinąć armaturę papierowym ręcznikiem, który należy zwilżyć octem - najlepiej ciepłym. Ten kompres możesz jeszcze nakryć folią (nie aluminiową, ale spożywczą, do pakowania żywności), by ocet zbyt szybko nie wyparowało i pozostawić go na noc. Rano wystarczy tylko wszystko przetrzeć szczotką, spłukać i wytrzeć do sucha - wszystko będzie lśnić!
Czyszczenie octem blatów, desek do krojenia
Ocet to także doskonały i bezpieczny środek odkażający - warto nim raz na jakiś czas umyć powierzchnie blatów, desek do krojenia. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko brudu, wirusów i bakterii, ale też niepożądanych zapachów.
Mycie podłogi octem
Kuchenna podłoga to prawdziwa zbiornica zarazków - niestety. Dlatego warto ją od czasu do czasu umyć nie tylko detergentem, ale ciepłą wodą z octem. Odkazimy ją w ten sposób bez szkody dla zdrowia. Ja dolewam odrobinę octu do zbiornika wody w mopie parowym - zyskuję wtedy pewność, że podłoga jest podwójnie odkażona. Ekologicznie.