Jak gotować dla chorych onkologicznie, czyli „Dieta w chorobie nowotworowej” [RECENZJA KSIĄŻKI]
„Dieta w chorobie nowotworowej” to kulinarne kompendium o żywieniu w trakcie leczenia onkologicznego. Książka skierowana jest do chorych, ale jej prawdziwymi adresatami są bliscy chorych, towarzyszący im w chorobie. Autorką książki jest Aleksandra Kapała, lekarka, specjalistka onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych, na co dzień pracująca z pacjentami Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Polecamy także wywiad z Aleksandrą Kapałą Dieta w chorobach nowotworowych
Choroby nowotworowe dotykają coraz większej liczby ludzi. Każdy z nas zna kogoś, kto leczył się onkologicznie lub wkrótce kogoś takiego pozna.
Dzisiaj w większości przypadków nowotwory wcześnie rozpoznane, po wdrożeniu odpowiednich procedur medycznych, są uleczalne.
Terapia onkologiczna jest wielkim wyzwaniem dla organizmu. Dlatego tak ważne jest właściwe żywienie na każdym etapie choroby, leczenia i rekonwalescencji. I to zadanie często spada na barki najbliższych. Osób, które towarzyszą choremu w trakcie leczenia. Bo pacjent onkologiczny w wyniku terapii często jest zmęczony i zniechęcony. Może odczuwać jadłowstręt, czasami męczą go nudności i wymioty. Boryka się z biegunkami i zaparciami. Cierpi na zapalenie śluzówki jamy ustnej. Po zabiegach operacyjnych i radioterapii jest po prostu wycieńczony.
Stąd tak istotne, by o tym jak żywić pacjentów onkologicznych, co gotować i dlaczego, wiedziało także otoczenie chorego i mądrze go wspierało.
Chory onkologicznie nie wymaga wyrafinowanej kuchni. Tu nie potrzebne są drogie produkty i wystrzałowe receptury. Posiłki pacjentów onkologicznych powinny być smaczne, ładnie podane, odżywcze i dobrze zbilansowane. No i dobrane do bieżących potrzeb. Pacjent w trakcie chemioterapii z nudnościami potrzebuje sycących koktajli prosto z lodówki. Chory przed zabiegiem operacyjnym i tuż po ma potrzebę zwiększonej ilości łatwo przyswajalnego białka. Pacjent z niedokrwistością powinien dostać wątróbkę bogatą w żelazo i surówki pełne witaminy C, oba składniki znacząco wpływają na krwiotworzenie.
Książka Aleksandry Kapały jest najlepszym przewodnikiem w tym skomplikowanym świecie. Napisana zrozumiałym językiem, w sposób prosty i jasny wyjaśnia skomplikowane zjawiska, odkłamuje dietetyczne mity i dostarcza tylko sprawdzone wiadomości.
Wielkim walorem książki są przepisy kulinarne pogrupowane zgodnie z potrzebami pacjentów na różnych etapach leczenia i rekonwalescencji.
Czytelnicy znajdą tu wiele przykładów właściwego i zróżnicowanego odżywiania, które – z jednej strony – porządkują problemy dietetyczne u chorych na nowotwory oraz – z drugiej strony – są przedstawione w bardzo atrakcyjny sposób.
prof. dr hab. Maciej Krzakowski Krajowy Konsultant ds. Onkologii Klinicznej
Aleksandra Kapała – lekarka, specjalistka onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych. Pracuje w Centrum Onkologii – Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, w Klinice Nowotworów Głowy i Szyi, tam też prowadzi Szpitalny Zespół Żywieniowy. Od lat działa w Polskim Towarzystwie Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, gdzie obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Sekcji Onkologii Klinicznej.