Gotuję, nie marnuję: kuchnia Zero Waste po polsku

2018-03-22 10:44

„Gotuję, nie marnuję” to książka dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na kreatywne wykorzystanie tego, co zostało w lodówce i w kuchennych szafkach. Sylwia Majcher ma mnóstwo sposobów na to, by resztki, zamiast do kosza, trafiły na talerze. Autorka jest mistrzynią kuchennej improwizacji i ze światła w lodówce gotuje trzydaniowy obiad. W jej kuchni, co udowadnia w książce, nie ma składnika, który nie może dostać drugiego życia.

Gotuję, nie marnuję: kuchnia Zero Waste po polsku
Autor: materiały prasowe Buchmann „Gotuję, nie marnuję” Sylwii Majcher to poradnik, jak wykorzystywać resztki jedzenia i oszczędzić na budżecie domowym. 

 W książce znajdziecie nie tylko fantastyczne przepisy na dania z resztek, ale także pomoc w planowaniu jadłospisu i układaniu listy zakupów. Dowiecie się, co zrobić, żeby ograniczyć kupowanie za dużej ilości jedzenia. Poznacie także najlepsze sposoby przechowywania mąki, kasz, mięsa, ryb, owoców i warzyw, żeby ich świeżość była jak najdłuższa. Nauczycie się, co i jak mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć i jak odczytywać datę ważności konkretnych pokarmów – aby tylko nie wyrzucać!

Dane dotyczące marnowania żywności na świecie są przerażające: do śmietników trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie, w samej Polsce wyrzucamy 9 milionów ton jedzenia. Według badań przeprowadzonych w Polsce przez Federację Polskich Banków Żywności pod koniec 2017 roku około 35 procent konsumentów przyznaje się do wyrzucania żywności. Jako najczęstszą przyczynę badani wskazywali przegapienie terminu przydatności do spożycia. Marnujemy nie tylko żywność, ale i hektolitry wody, która jest potrzebna do jej wytworzenia. W odpowiedzi na to powstają znakomite inicjatywy: Dan Barber, ulubiony kucharz Państwa Obamów, podaje w swojej restauracji dania z resztek; w sklepie w Kopenhadze można kupić jedzenie z uszkodzeniami podczas transportu, lub któremu kończy się termin ważności; w Danii blogerka Selina Jull założyła ruch edukacyjny Stop marnowaniu jedzenia  i już po pięciu latach w jej kraju marnuje się o 25 proc. jedzenia mniej!

W naszym kraju na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym działa Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Swoją misję realizuje poprzez prowadzenie szkoleń i warsztatów, udział w konferencjach i wydarzeniach branżowych, działalność popularyzatorską i wydawniczą. 

Stowarzyszenie aktywnie promuje filozofię zero waste, której sensem jest świadoma konsumpcja, prowadząca do ograniczenia produkowania odpadów i marnowania zasobów przyrody, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. U podstaw filozofii zero waste leży pięć zasad:

Refuse - odmawiaj

Reduce - ograniczaj

Reuse - używaj ponownie

Recycle - segreguj

Rot - kompostuj.

Książka „Gotuję, nie marnuję” idealnie wpisuje się coraz silniejszy i świadomy w Europie oraz  Stanach Zjednoczonych trend zero waste. Wyrzucanie jedzenia zaczyna być nietaktowne, a umiejętność twórczego wykorzystywania resztek – doceniana i pożądana. Uznani szefowie kuchni komponują wymyślne przepisy, a Sylwia Majcher pokazuje, że recyklingowym kulinarnym bohaterem w swoim domu może być przecież każdy. Jej przepisy są funkcjonale i, co ważne, łatwe do odtworzenia nawet przez amatorów.

Po przeczytaniu porad Sylwii Majcher już nigdy nie wyrzucisz jabłka z plamką lub głąba z kapusty i nie wzgardzisz przedwczorajszym pieczywem. W Twoim piekarniku z tych produktów (i wielu innych dotąd wyrzucanych) powstaną pyszne klopsiki z chleba w sosie pomidorowym, pudding z czerstwego pieczywa z warzywami, carpaccio z głąba kapusty, quiche z białego sera i cebuli, a także kotlety z łososia. Brzmi jak dania z resztek? Czy może raczej jak menu dobrej restauracji?

Stosując się do kilku podstawowych zasad i korzystając z tych znakomitych pomysłów, nabierzesz wprawy w smacznym gotowaniu, nauczysz się nie tylko wykorzystywać resztki z przyrządzania posiłków, ale także, dzięki dobremu planowaniu, spowodujesz, że tych resztek będzie się w Twojej kuchni pojawiało coraz mniej. Odczujesz także sporą różnicą w swoim portfelu. Na plus!

O autorce:

Sylwia Majcher, dziennikarka TVN24, współautorka nagradzanego bloga kulinarnego kuchniawformie.pl. Zwyciężczyni ogólnopolskich Kulinarnych Zawodów Dziennikarzy. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW W Warszawie. Autorka reportaży i wywiadów kulinarnych. Mistrzyni kuchennej improwizacji - ze światła w lodówce gotuje trzydaniowy obiad. Przywraca właściwe miejsce resztkom i stawia je na stole w atrakcyjnej odsłonie. Mama dwójki dzieci, na których z sukcesami testuje swoje nieoczywiste przepisy. Regularnie w podróży, które są dla niej nieustającym źródłem inspiracji. Lubi zaglądać szefom kuchni do garnków i talerzy. Zbiera książki kucharskie z całego świata, w nowych miejscach zamiast muzeów zwiedza targowiska i miejsca, w których karmiącą zaskakująco. Gdy nie gotuje i nie je, biega albo jeździ na rowerze