Co można zrobić z mniszka lekarskiego? Skarb z łąk znakomity na sałatki, przekąski i... wino
Mniszek lekarski to pospolita roślina, powszechnie spotykana na łąkach i trawnikach, często uznawana za chwast. Tymczasem zarówno liście, korzenie, jak i kwiaty tej rośliny są jadalne i bardzo zdrowe. My również je cenimy i mamy kilka sprawdzonych przepisów na wykorzystanie mniszka w kuchni. Aby łatwiej było je znaleźć, zebrałam je w galerii.
Mniszek lekarski to pospolite i niepozorne ziółko, które wbrew pozorom jest bardzo uniwersalne. Można je wykorzystać w kuchni na naprawdę wiele sposobów.
- Z liści można przygotowywać sałatki, dusić na jarzynkę, dodawać je do koktajli i zup.
- Z kolei kwiaty to nie tylko świetny surowiec na syrop, sok czy nalewkę, można z nich też przygotować smaczne przekąski, płatki dodawać do wypieków czy sosów.
- Płatki, a także korzeń to także świetna baza do prozdrowotnych herbatek i naparów.
Możliwości "zatrudnienia" mniszka w kuchni jest naprawdę wiele. W galerii mamy na to 11 pysznych dowodów.
Pamiętajmy, aby zbierać zioła z daleka od ruchliwych ulic czy dymiących fabryk. Warto wybrać się w tym celu na wiejskie nieużytki czy leśne polany. Kwiaty najlepiej zbierać w słoneczny dzień, w okolicach południa, kiedy całkowicie obeschnie poranna rosa. Jeśli chcemy, żeby nasze źródło mniszka było niewyczerpane, warto zrywać pojedyncze kwiaty i liście z różnych miejsc. Nie należy ogołocić całkowicie danego skrawka, lepiej zrywać równomiernie. Lepiej nie wyrywać roślin z korzeniami (chyba że planujemy je wykorzystać). Weźmy to, co nam potrzebne, ale z szacunkiem dla natury. To zawsze jest dobre wyjście.