9 lutego: Międzynarodowy Dzień Pizzy - jak pizzę jadają Polacy?

2017-02-09 10:59

96% Polaków jada pizzę, 73% z nich je ją przynajmniej raz w miesiącu – wynika z raportu Instytutu Badań Pollster.

Ulubione pizze Polaków
Autor: Shutterstock Ulubione pizze Polaków

Gdzie i jak często jemy pizzę?

96% osób przyznaje, że zdarza im się jadać pizzę, jedynie 4% osób nie je pizzy w ogóle. Zdecydowanie rzadziej pizzę jedzą osoby po 55 roku życia.Wśród  osób jedzących pizzę, 30% je ją  raz w miesiącu, 33% – dwa, trzy razy w miesiącu, raz w tygodniu - 8%, a częściej niż raz w tygodniu pizzę je 2% badanych i zdecydowanie częściej są to mężczyźni. 27% je pizzę rzadziej niż raz w miesiącu.Najczęściej zamawiana pizza, to ta z dowozem do domu (40%). Pizzę w lokalu jada 26% badanych i zdecydowanie rzadziej robią to osoby w wieku 35-44 lat, które częściej niż inni wolą pizzę przyrządzić samodzielnie w domu. Pizzę samodzielnie piecze 20% badanych. Co ciekawe, osoby kupujące pizzę mrożoną lub spód do pizzy (10%), to zdecydowanie częściej osoby będące w wieku 55+.

Trzema najbardziej rozpoznawalnymi pizzeriami wśród badanych są: Pizza Hut, Da Grasso i Telepizza.

Jaką pizzę preferujemy

63% Polaków preferuje pizzę na cienkim cieście, 30% osób woli grube ciasto. Zwolenników ciasta Calzone jest 2%, a 6% osób nie potrafi określić swoich preferencji.

Najbardziej lubiane pizze to: Pepperoni (20%), Margerita (16%), Cappriciosa i Hawajska (15%) oraz pizza Serowa (12%).

Podstawowym składnikiem, którego według badanych nie może zabraknąć w pizzy to ser (77%), który plasuje się na pierwszym miejscu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Na drugim miejscu kobiety wybierają sos pomidorowy a mężczyźni pieczarki. Na trzecim miejscu jest odwrotnie - u kobiet pojawiają się pieczarki  u mężczyzn sos pomidorowy. Sos pomidorowy jako jeden ze składników, którego nie może zabraknąć w pizzy wybrało 48% osób, natomiast pieczarki 46%. Czwartym składnikiem zarówno u kobiet jak i mężczyzn jest szynka (28%). Kolejne składniki to: salami (14%), kurczak (13%), cebula (13%), pomidory (12%), papryka (9%), oliwki (7%), kukurydza (5%), ananas (4%). Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni wybierały kurczaka (odpowiednio 18% i 9%), mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej niż kobiety wybierali cebulę (odpowiednio 17% i 9%).

Przeczytaj też: Dzień pizzy 9.02 - jak zrobić dobre ciasto na pizzę?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE