Ile czekolady jest w czekoladzie?
Świat słodyczy zdominowany jest przez wszelkiego rodzaju czekolady i produkty z jej dodatkiem. Podstawowy podział jej różnych wersji obejmuje cztery rodzaje czekolad. Która z nich jest najzdrowsza? Sprawdź, jakie czekolady są najbardziej wartościowe.
Spis treści
- Co kryje w sobie czekolada?
- Ile kakao jest w czekoladzie?
- Czekolada - wpływ na zdrowie
- Czekolada - działanie psychoaktywne
- Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę (z umiarem)
- Zobacz nasze najlepsze przepisy na czekoladowe smakołyki
Co kryje w sobie czekolada?
Decydująca o przyporządkowaniu do poszczególnych rodzajów czekolady jest zawartość miazgi kakaowej, którą otrzymuje się podczas procesu fermentowania, prażenia, mielenia i prasowania owoców drzewa kakaowego. Do niej dodawany jest tłuszcz kakaowy lub cukierniczy, cukier oraz dodatki (np. bakalie).
Czekolada jest produktem wysokokalorycznym. W 100 g gorzkiej czekolady znajduje się:
554 kcal
6,7 g białka
34,3 g tłuszczu
1 mg cholesterolu
Najbardziej wartościowy rodzaj czekolady, czyli ten o zawartości ponad 70% kakao, jest produktem o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu bez obaw mogą spożywać ją osoby cierpiące na cukrzycę.
Ile kakao jest w czekoladzie?
Podstawowe rodzaje czekolady:
Gorzka Zawiera przynajmniej 70% miazgi kakaowej, tłuszcz kakaowy, niewiele cukru i często domieszkę wanilii. Jest uznawana za najbardziej wartościową czekoladę i najlepszą jakościowo.
Deserowa Ilość miazgi kakaowej waha się od 30 do 70%.
Mleczna Zawartość miazgi nie przekracza 50%, najczęściej wynosi 20%. Czekolada ta składa się ponadto z mleka i tłuszczu kakaowego lub roślinnego, a zawartość cukru dochodzi do 50%. Dodawane są do niej sztuczne substancje smakowe.
Biała Nie zawiera miazgi kakaowej, oczekiwany smak uzyskuje się dzięki masłu kakaowemu. Pozostałe składniki to: cukier, mleko i wanilia.
W produktach czekoladopodobnych zawartość miazgi kakaowej nie przekracza 7% całkowitej masy.
Czekolada - wpływ na zdrowie
Flawonidy - wywodzą się z rodziny polifenoli, hamują utlenianie cholesterolu LDL, przeciwdziałają nowotworowi piersi.
Fenyloetyloaminy (PEA) - endorfiny, tzw. hormony szczęścia produkowane w mózgu i rdzeniu kręgowym, które poprawiają nastrój i łagodzą ból.
Składniki mineralne - Mg, K, Ca, Mn, Cu, Zn, Fe
Uwaga - dzienna dawka czekolady nie powinna przekraczać 50 g.
Czekolada - działanie psychoaktywne
Kofeina - 5 -10 mg w tabliczce czekolady
Teobromina - pochodna ksantyny, alkaloid charakterystyczny dla czekolady, jego zawartość w gorzkim rodzaju tych słodyczy wynosi ok. 1%
Anandamid - psychoaktywny endokannabinoid
Uwaga - czekolada jest szkodliwa dla zwierząt, ponieważ ich żołądki nie są w stanie rozłożyć teobrominy. Pod żadnym pozorem nie wolno jej podawać kotom, psom, koniom oraz papugom, ponieważ grozi to zawałem serca zwierzęcia, krwotokiem, a nawet śmiercią.