Zgaga - domowe sposoby na uciążliwą dolegliwość

2016-09-02 14:28

Zgaga nie jest groźną dolegliwością, ale potrafi być bardzo dokuczliwa. Czasami tak bardzo, że konieczne jest leczenie chirurgiczne. Sprawdź, w jaki sposób można poradzić sobie z nią za pomocą domowych metod.

Zgaga - domowe sposoby na uciążliwą dolegliwość.
Autor: pixabay.com Aby uniknąć zgagi nie powinno się pić podczas jedzenia, ponieważ zwiększa to objętość soków trawiennych w żołądku.

Spis treści

  1. Zgaga - objawy
  2. Zgaga - zwalczanie
  3. Zgaga - płyny
  4. Zgaga - aktywność fizyczna

Zgaga - objawy

Zgaga nie ma nic wspólnego z chorobą serca, choć może się objawiać kłującymi bólami w klatce piersiowej. Ta przykra dolegliwość najczęściej powoduje odbijanie i tzw. zarzucanie gorzkiej treści żołądkowej do przełyku. Czasem pojawia się również pieczenie w mostku oraz nieprzyjemny, gorzki smak w ustach.

Zgaga - zwalczanie

Jest wiele sposobów na zwalczanie zgagi. Należy zacząć od zmian w sposobie odżywiania. Jeść często, ale w mniejszych ilościach, powoli i dokładnie przeżuwając każdy kęs. Unikać pokarmów tłustych oraz ostrych, alkoholu i kofeiny.

Zgaga - płyny

Spożywanie płynów między posiłkami jest lepsze niż popijanie w trakcie jedzenia. Płyny, rozcieńczając pokarmy, zwiększają objętość zawartości żołądka, co ułatwia zarzucanie kwaśnej treści do przełyku.

Zgaga - aktywność fizyczna

Co najmniej w ciągu godziny po posiłku trzeba unikać schylania się i leżenia. Jeśli zgaga jest szczególnie dokuczliwa w nocy, nie należy jeść na kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Warto również spać w pozycji półsiedzącej lub z jak najwyżej ułożoną poduszką.