Zdrowe śniadanie - jak je zrobić i dlaczego warto od niego zaczynać dzień?
Śniadanie to pierwszy i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Sprawdź, jak je przygotować, aby było zdrowe i jak je jeść, aby pozytywnie rozpocząć poranek.
Spis treści
Śniadaniowy dress code
Bułka złapana w przelocie, kawa wypita w metrze z termicznego kubka. Tak nie powinno wyglądać śniadanie! Przed nami przecież cały dzień. Czemu nie zacząć go od chwili dla siebie?! Rano nie ma czasu. Nauczmy się więc dań, których przygotowanie zajmuje pół minuty. Wsypać, nalać, posmarować. Poszukajmy przyjemności w najprostszych smakach pieczywa, mleka, rodzynek. Podajmy je na drewnianych deskach, w fajansowych naczyniach, stół dekorując kuchennymi ściereczkami lub papierowymi serwetkami. Śniadaniowy dress code to piżama lub szlafrok. Dozwolone jest jedzenie rękoma, maczanie pieczywa w kawie, przeglądanie prasy.
Nabiał
Na śniadanie wybierajmy dania lekkostrawne, łatwe do przyrządzenia. Z rana ochotę zazwyczaj mamy głównie na kawę, nabiał i zboża w formie płatków oraz gruboziarnistego chleba.
Poranna kawa
Wszędzie w Europie kawę śniadaniową podajemy z mlekiem. Jednak w zależności od upodobań możemy zmieniać proporcję kawy i mleka oraz sposób parzenia samej kawy. W ekspresie ciśnieniowym przygotujemy znakomite cappuccino albo caffe latte macchiato. Do tradycyjnego espresso dodajemy wówczas podgrzane do 60˚C oraz spienione mleko w proporcjach: 1:1:1 (kawa, mleko, pianka z mleka). W przypadku caffe latte proporcje zmieniają się nieco na korzyść spienionego mleka. Do przyrządzenia caffe latte macchiato nadaje się także kawa mokka, czyli parzona w kawiarce. Dla Francuza poranna kawa to café crème: kawa Robusta z ciepłym, tłustym mlekiem, najczęściej podawana w miseczce, w której wygodnie i bez żenady maczać można croissanty.
Musli
Müsli to nie tylko lekkostrawny posiłek, ale też niezły zastrzyk kalorii. Organizm w ciągu dnia równomiernie uwalnia zawartą w müsli energię, składniki dostarczają witamin i mikroelementów. Skomponujmy sobie swoją własną mieszankę ziaren zbóż, owoców, nasion, orzechów. Niech bazą posiłku będą płatki: pszenne, owsiane, żytnie. Resztę, czyli owoce (zarówno świeże, jak i suszone), pestki, orzechy, dobieramy w zależności od upodobań. Müsli podajemy z mlekiem, jogurtem lub kefirem.