Zatrucie alkoholowe – jak je leczyć?
Zatrucie alkoholowe nie jest tym samym, co zwykłe upicie się czy nawet kac. Jeśli na drugi dzień po imprezie zauważymy u siebie płytki oddech, obfite pocenie się, dreszcze i wymioty, musimy być czujni. Być może są to objawy poważnego zatrucia organizmu!
Spis treści
- Zatrucie alkoholowe - pij dużo wody
- Zatrucie alkoholowe - nie pij kawy i nie pal papierosów
- Zatrucie alkoholowe - odpocznij
- Jeżeli objawy nie ustąpią wezwij pogotowie ratunkowe
Zatrucie alkoholowe - pij dużo wody
Należy pamiętać, że typowe środki na kaca mogą jedynie spotęgować objawy zatrucia alkoholowego. Najlepiej, jeśli kurację zacznie się od wypicia dużej ilości czystej, letniej wody. Regularne wypróżnianie pozwoli oczyścić organizm z resztek przetrawionego alkoholu, a odpowiednie nawodnienie – zregeneruje go.
Zatrucie alkoholowe - nie pij kawy i nie pal papierosów
W tym stanie nie wolno palić papierosów ani pić kawy. Podrażniają one żołądek, odwodniają organizm i potęgują objawy zatrucia alkoholowego.
Zatrucie alkoholowe - odpocznij
Podczas zatrucia alkoholowego należy położyć się do łóżka, dobrze okryć kocem, a gdy objawy nieco ustąpią – spróbować zasnąć. Kiedy już organizm poradzi sobie z zatruciem, należy postarać się naprawić szkody wyrządzone przez alkohol. Aby pomóc nadwyrężonej wątrobie, polecane są środki z ostropestem plamistym oraz witaminą B-kompleks. Trzeba również pić dużo wody i porządnie odpocząć.
Jeżeli objawy nie ustąpią wezwij pogotowie ratunkowe
Jeśli domowe metody leczenia zatrucia alkoholowego nie pomogą w ciągu jednej doby i pojawią się częste, niekontrolowane wymioty i zaburzenia oddechu, należy wtedy bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe.