Witaminy B9 i B11 - w jakich produktach spożywczych się znajdują?

2016-08-11 17:34

Witaminy B9 i B11 są rozpuszczalne w wodzie. Zamiast dostarczać je organizmowi w postaci fabrykantów, warto zadbać o to, aby stały się składnikami codziennej diety. W jakich produktach znajdują się witaminy B9 i B11?

Witaminy B9 i B11 - w jakich produktach spożywczych się znajdują?
Autor: thinkstockphotos.com Witaminy B9 i B11 znajdują sie w grochu, fasoli, soczewicy i soi.

Spis treści

  1. Witaminy B9 i B11 (kwas foliowy)
  2. Witaminy B9 i B11 - niedobór
  3. Witaminy B9 i B11 - właściwości

Witaminy B9 i B11 (kwas foliowy)

Znajdziemy je w:

liściastych warzywach, szczególnie zielonolistnych (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka)

pomidorach 

grochu

fasoli

soczewicy

soi

burakach 

orzechach

słoneczniku

drożdżach piwnych

wątrobie

żółtku jajka

pszenicy

pomarańczach

bananach 

awokado

Witaminy B9 i B11 - niedobór

Brak witaminy B9/B11 skutkuje: zahamowaniem wzrostu i odbudowy komórek w organizmie, małą ilością czerwonych ciałek we krwi, tzw. anemią megaloblastyczną (makrocytową), uczuciem przemęczenia i kłopotami z koncentracją, stanami niepokoju, lęku, depresją, nadmierną drażliwością, bezsennością, problemami z pamięcią, zaburzeniami w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych, biegunkami, zmniejszonym apetytem, obniżoną masą ciała, stanami zapalnymi języka oraz błony śluzowej warg, bólami głowy, kołataniem serca, przedwczesną siwizną, u dzieci i młodzieży - zahamowaniem wzrostu.

Witaminy B9 i B11 - właściwości

Witamina B9/B11 odpowiada w naszym organizmie za: regulację wzrostu i funkcjonowania komórek, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym, zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka, bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego - wątroby, żołądka i jelit, pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek, chroni organizm przed nowotworami (szczególnie rakiem macicy).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE