Wino z dyni: przepis na wino dyniowe
Wino z dyni to pomysł na nietypowe wykorzystanie dyni - nie tylko jako składnika zupy czy zapiekanki. Inne przetwory z dyni są oczywiście smakowite, ale gdy urodzaj na dynię - zrób z niej wino!
Jeśli dynia obrodziła i nie bardzo wiadomo, co zrobić z wielkimi owocami, warto przygotować dyniowe wino. Co prawda nie każdy lubi specyficzny zapach i smak tego napoju, dlatego na początek najlepiej przyrządzić niezbyt dużą ilość wina. Proponowane proporcje dotyczą nastawu z jednej, słusznych rozmiarów bani o wadze około 10 kilogramów. Dynię obiera się ze skóry, usuwa nasiona z wnętrza i pozostałości łodygi. Tasakiem albo solidnym nożem rozdrabniamy dynię, siekając na możliwie małe kawałki. Można też przemielić dyniowy miąższ w malakserze. Dyniową masę umieszczamy w naczyniu fermentacyjnym, zalewamy syropem przygotowanym z 2,5 kg cukru i 3 litrów wody. Do tego dodajemy matkę drożdżową. Najlepiej też dodać pektoenzym, inaczej trudno będzie uzyskać klarowny płyn.
Dynia sama w sobie ma za mało kwasów i garbników, by można z niej było uzyskać pełnowartościowe i trwałe wino. Nastaw trzeba więc uzupełnić, dodając sok z pięciu dużych cytryn i miazgę z kilograma cierpkich dzikich gruszek albo przemrożonej przez kilka dni jarzębiny.
Fermentacja w miazdze trwa w zależności od temperatury tydzień do dziesięciu dni. Po tym czasie wino cedzimy, odciskamy miąższ, a uzyskany płyn zostawiamy do fermentacji w balonie opatrzonym rurką fermentacyjną. Dolewamy syrop przygotowany z 2,5 kg cukru i 3 litrów wody. Po zakończeniu fermentacji wino odciągamy znad osadu, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Musi leżakować przynajmniej pół roku.