Wino w temperaturze pokojowej – co to znaczy?
Popularność win w Polsce stale rośnie. Niestety rodzimi koneserzy nie zawsze wiedzą, jak je serwować. Nawet najdroższe wino straci swoje walory smakowe, jeśli podamy je w nieodpowiedniej temperaturze, a najwięcej nieporozumień narosło wokół serwowania wina w temperaturze pokojowej.
Spis treści
Wino w temperaturze pokojowej – co to znaczy
Na etykietach większości win można przeczytać, że należy serwować je w temperaturze pokojowej. I często tak właśnie robimy, rozumiejąc temperaturę pokojową jako temperaturę panującą w naszych mieszkaniach.
Po zakupie chowamy wino do barku lub szafki i podajemy bez schładzania, a to karygodny błąd. W temperaturze, jaka panuje w domu, a więc często nawet 24 stopni Celsjusza, wino traci cały swój bukiet. Doświadczeni sommelierzy porównują takie zachowanie do częstowania gości roztopionymi lodami.
Jak przechowywać wino w temperaturze pokojowej
W przypadku win temperatura pokojowa to pojęcie uwarunkowane historycznie – w zamkowych czy klasztornych piwnicach temperatura osiągała najwyżej 17-18 stopni Celsjusza i taką wartość przyjęto dla tego określenia. Oczywiście wszystko zależy do gatunku.
Temperatura pokojowa dla win młodych, jak choćby beaujolais nouveau, będzie niższa i wyniesie około 15 stopni Celsjusza, dla win cięższych, bardziej skondensowanych, maksymalna temperatura to około 18 stopni Celsjusza.
Zawsze lepiej dokładnie sprawdzić, w jakiej temperaturze serwować wino. W domowych warunkach możemy schłodzić je w lodówce, a podczas przyjęcia w ogrodzie w gorący letni wieczór także w pojemniku wypełnionym lodem.