Whisky - czym charakteryzuje się ten szczególny alkohol?
Whisky, czyli angielska "wódka na myszach" jak nazywa ją bohater "Misia" staje się coraz popularniejsza w Polsce. Co zatem pijemy? Co warto wiedzieć o whisky, zanim ją kupimy lub się jej napijemy?
Spis treści
Rodzaje whisky
Whisky to napój alkoholowy wymyślony prawdopodobnie przez Irlandczyków. Swoje odmiany mają Szkoci, Anglicy, Szwedzi, Amerykanie i Japończycy. Póki co polskie zakłady spirytusowe nie sięgają po ten trunek, chociaż za polską whisky uważa się Starkę, a czasem mówi się tak o Żołądkowej Gorzkiej.
Co różni whisky od wódki?
Przede wszystkim składniki. Podstawą whisky jest jęczmień w postaci słodu i czystych ziaren. To na nich po kolei odbywają się słodowanie i fermentacja. Potem słód się osusza i powstaje zacier, który poddawany jest destylacji. Większość gatunków jest destylowana dwukrotnie i przelewana do beczek. trzykrotnie destylowana jest irlandzka whiskey, jednokrotnie - amerykański burbon.
Destylat rozcieńczany jest z wodą i ma ok. 60 procent. W zasadzie na tym etapie produkcji niewiele różni się od wódki. Dopiero leżakowanie w dębowych beczkach sprawia, że alkohol ten nabiera odpowiedniego złocistego koloru i wydziela orzechowy smak.