Whisky - czym charakteryzuje się ten szczególny alkohol?

2017-08-30 12:03

Whisky, czyli angielska "wódka na myszach" jak nazywa ją bohater "Misia" staje się coraz popularniejsza w Polsce. Co zatem pijemy? Co warto wiedzieć o whisky, zanim ją kupimy lub się jej napijemy?

whisky-co-to-jest-jaki-to-alkohol.jpg
Autor: pixabay.com Istnieje wiele rodzajów whisky.

Spis treści

  1. Rodzaje whisky
  2. Co różni whisky od wódki?

Rodzaje whisky

Whisky to napój alkoholowy wymyślony prawdopodobnie przez Irlandczyków. Swoje odmiany mają Szkoci, Anglicy, Szwedzi, Amerykanie i Japończycy. Póki co polskie zakłady spirytusowe nie sięgają po ten trunek, chociaż za polską whisky uważa się Starkę, a czasem mówi się tak o Żołądkowej Gorzkiej.

Co różni whisky od wódki?

Przede wszystkim składniki. Podstawą whisky jest jęczmień w postaci słodu i czystych ziaren. To na nich po kolei odbywają się słodowanie i fermentacja. Potem słód się osusza i powstaje zacier, który poddawany jest destylacji. Większość gatunków jest destylowana dwukrotnie i przelewana do beczek. trzykrotnie destylowana jest irlandzka whiskey, jednokrotnie - amerykański  burbon.

Destylat rozcieńczany jest z wodą i ma ok. 60 procent. W zasadzie na tym etapie produkcji niewiele różni się od wódki. Dopiero leżakowanie w dębowych beczkach sprawia, że alkohol ten nabiera odpowiedniego złocistego koloru i wydziela orzechowy smak.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE