Pstrąg czy panga? Którą rybę wybrać?

2016-09-12 12:20 kzb
w-czym-pstrag-jest-lepszy-od-pangi.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pstrąg jest bez porównania zdrowszy od popularnej pangi.

I pstrąg, i panga to słodkowodne ryby hodowlane. Dlaczego lepiej jest zdecydować się na pstrąga, a pangę omijać szerokim łukiem? Polecamy również ciekawe przepisy na dania z pstrąga: Pstrąg pieczony z jabłkami i cebulką, Pstrąg w orzechach pieczony orazPstrąg pieczony z masłem czosnkowym.

Panga

To, że panga prawie nie ma smaku ryby, może ewentualnie być uznane za zaletę. Niestety wartość pangi nie podlega już dyskusji – wiele chińskich i wietnamskich hodowli prowadzonych jest w brudnej wodzie, nadmiernym zagęszczeniu, z zastosowaniem niepożądanych dodatków do paszy. Tak hodowane ryby nie tylko nie mają większych wartości odżywczych, ale też mogą być szkodliwe.

Sprawdź również >>>  Jak wybrać dobrego pstrąga

Pstrąg

Inaczej jest z pstrągiem tęczowym. To również ryba o wiele bardziej wymagająca i nieco trudniejsza w hodowli. Potrzebuje czystej, płynącej wody, nie rośnie w zbyt zagęszczonym środowisku. Jest więc z natury zdrowsza. Pstrąg nie jest szczególnie ościsty i ma smaczne, chude mięso o jasnym kolorze. Świetnie smakuje zapiekany, a jego wartość odżywcza jest wysoka nawet po termicznej obróbce. Mięso pstrąga ma najwięcej kwasów omega-3 wśród ryb słodkowodnych. Hodowle tego gatunku dostarczają ryb, nie szkodząc środowisku tak, jak połowy (wiele gatunków powszechnie poławianych ryb jest zbyt intensywnie eksploatowanych – mało kto zdaje sobie sprawę, że łowiska na świecie pustoszeją). 

Sprawdź również >>> Najlepsze przepisy na dania z pstrąga