Tymianek - jak wykorzystać go w profilaktyce przeziębień?

2016-08-17 14:59

Tymianek to niepozornie wyglądająca krzewinka o aromatycznych, drobnych listkach. Jest nie tylko doskonałym ziołem przyprawowym, ale ma też właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak stosować tymianek w codziennej diecie, aby zapobiegać infekcjom.

Jak wykorzystać dla zdrowia tymianek
Autor: thinkstockphotos.com Tymianek jest pomocny w chorobach górnych dróg oddechowych, a także w dolegliwościach ze strony układu trawiennego.

Spis treści

  1. Tymianek - zastosowanie
  2. Tymianek - składnik syropów na kaszel
  3. Tymianek - stymuluje układ trawienny
  4. Tymianek - właściwości przeciwbólowe
  5. Tymianek - leczenie infekcji intymnych
  6. Tymianek - infekcje dróg oddechowych

Tymianek - zastosowanie

Tymianek znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego o wyjątkowych właściwościach. Ma on silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne – działa na niemal wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, również na te oporne na niektóre antybiotyki.  

Tymianek - składnik syropów na kaszel

Tymianek jest popularnym składnikiem syropów na kaszel, ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne są wchłaniane do krwi, a wydalane przez drogi oddechowe, gdzie wykazują właściwości mukolityczne – rozrzedzają wydzielinę oskrzelową. Ponieważ jednocześnie działają rozkurczająco, bakteriobójczo i pobudzają odruch kaszlowy, nie tylko ułatwiają odkrztuszanie i oczyszczenie dróg oddechowych, ale i zwalczają przyczynę infekcji.

Tymianek - stymuluje układ trawienny

Tymianek wpływa silnie stymulująco na układ trawienny, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa żółciopędnie i zapobiega procesom gnilnym. Dlatego preparaty na bazie tymianku są stosowane w leczeniu różnych zaburzeń układu trawiennego, np. nieżytu żołądka, podrażnienia jelit, dolegliwości wątrobowych. Przyprawianie tymiankiem potraw tłustych, ciężko strawnych, czy wzdymających, ułatwia trawienie i pomaga uniknąć przykrych dolegliwości żołądkowych.

Tymianek - właściwości przeciwbólowe

Olejek tymiankowy ma silne właściwości przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. Dlatego doskonale sprawdza się jako środek do nacierania obolałych stawów i mięśni – powoduje wtedy przekrwienie, rozgrzanie i złagodzenie bólu. Jest również składnikiem wielu maści przeznaczonych do stosowania w bólach reumatycznych i artretyzmie. 

Tymianek - leczenie infekcji intymnych

Stosując nasiadówki czy przemywania naparem z tymianku, można znacznie przyśpieszyć leczenie infekcji intymnych i złagodzić towarzyszące im dolegliwości - upławy, swędzenie, czy pieczenie okolic intymnych.

Tymianek - infekcje dróg oddechowych

Przy pierwszych objawach infekcji dróg oddechowych można skutecznie ratować się, robiąc inhalacje z naparu z tymianku. Wdychanie aromatycznej pary działa antyseptycznie i pomaga „zdusić” infekcję, zanim rozwinie się na dobre. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE