Tymianek - jak wykorzystać go w profilaktyce przeziębień?

2016-08-17 14:59

Tymianek to niepozornie wyglądająca krzewinka o aromatycznych, drobnych listkach. Jest nie tylko doskonałym ziołem przyprawowym, ale ma też właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak stosować tymianek w codziennej diecie, aby zapobiegać infekcjom.

Jak wykorzystać dla zdrowia tymianek
Autor: thinkstockphotos.com Tymianek jest pomocny w chorobach górnych dróg oddechowych, a także w dolegliwościach ze strony układu trawiennego.

Spis treści

  1. Tymianek - zastosowanie
  2. Tymianek - składnik syropów na kaszel
  3. Tymianek - stymuluje układ trawienny
  4. Tymianek - właściwości przeciwbólowe
  5. Tymianek - leczenie infekcji intymnych
  6. Tymianek - infekcje dróg oddechowych

Tymianek - zastosowanie

Tymianek znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego o wyjątkowych właściwościach. Ma on silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne – działa na niemal wszystkie drobnoustroje chorobotwórcze, również na te oporne na niektóre antybiotyki.  

Tymianek - składnik syropów na kaszel

Tymianek jest popularnym składnikiem syropów na kaszel, ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne są wchłaniane do krwi, a wydalane przez drogi oddechowe, gdzie wykazują właściwości mukolityczne – rozrzedzają wydzielinę oskrzelową. Ponieważ jednocześnie działają rozkurczająco, bakteriobójczo i pobudzają odruch kaszlowy, nie tylko ułatwiają odkrztuszanie i oczyszczenie dróg oddechowych, ale i zwalczają przyczynę infekcji.

Tymianek - stymuluje układ trawienny

Tymianek wpływa silnie stymulująco na układ trawienny, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa żółciopędnie i zapobiega procesom gnilnym. Dlatego preparaty na bazie tymianku są stosowane w leczeniu różnych zaburzeń układu trawiennego, np. nieżytu żołądka, podrażnienia jelit, dolegliwości wątrobowych. Przyprawianie tymiankiem potraw tłustych, ciężko strawnych, czy wzdymających, ułatwia trawienie i pomaga uniknąć przykrych dolegliwości żołądkowych.

Tymianek - właściwości przeciwbólowe

Olejek tymiankowy ma silne właściwości przeciwbólowe, a także przeciwzapalne. Dlatego doskonale sprawdza się jako środek do nacierania obolałych stawów i mięśni – powoduje wtedy przekrwienie, rozgrzanie i złagodzenie bólu. Jest również składnikiem wielu maści przeznaczonych do stosowania w bólach reumatycznych i artretyzmie. 

Tymianek - leczenie infekcji intymnych

Stosując nasiadówki czy przemywania naparem z tymianku, można znacznie przyśpieszyć leczenie infekcji intymnych i złagodzić towarzyszące im dolegliwości - upławy, swędzenie, czy pieczenie okolic intymnych.

Tymianek - infekcje dróg oddechowych

Przy pierwszych objawach infekcji dróg oddechowych można skutecznie ratować się, robiąc inhalacje z naparu z tymianku. Wdychanie aromatycznej pary działa antyseptycznie i pomaga „zdusić” infekcję, zanim rozwinie się na dobre.