Tradycyjne potrawy na Wigilię. Sprawdź, czego nie może zabraknąć! [WIDEO]

2017-12-21 12:47

Według tradycji na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. W praktyce jednak rzadko udaje się aż tyle przygotować. Wigilia nie może jednak obyć się bez kilku ważnych dań. Oto czego nie powinno zabraknąć w świątecznym menu.

Tradycyjne potrawy na Wigilię. Sprawdź, czego nie może zabraknąć! [WIDEO]
Autor: Shutterstock Potraw wigilijnych wedle tradycyj powinno być 12, ale w praktyce zazwyczaj ograniczamy się do 5 najważniejszych

Tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie

Wprawdzie co dom, to obyczaj, ale mało kto jest sobie w stanie wyobrazić Wigilię bez czerwonego barszczu z uszkami. Niektóre panie przygotowują tradycyjny barszcz gotowany z czerwonych buraków, ale coraz więcej osób używa barszczu "z torebki". Podobnie jest z uszkami: można kupić już gotowe w sklepie lub samemu czy z pomocą domowników ulepić je z naturalnych składników, a do jednego z nich obowiązkowo włożyć grosz na szczęście.

Królem polskich świat od lat jest karp. Tę słodkowodną, ale dość tłustą rybę podaje się zazwyczaj smażoną, czasami jest także przygotowywaną w galarecie „po żydowsku”. Rybę warto kupować nie w supermarketach, ale bezpośrednio u hodowców - można to zrobić nawet miesiąc przed świętami, karpia wystarczy wtedy zamrozić. O miano najważniejszej ryby na świątecznym stole konkuruje z karpiem śledź, często podawany w śmietanie czy oleju oraz na 100 innych sposobów. 

Świątecznym rarytasem jest też kapusta z grochem lub grzybami. Wprawdzie nie jest zbyt lekka, ale bardzo zdrowa i przede wszystkim smaczna. Jednak jedną z najbardziej tradycyjnych potraw świątecznych jest kutia – mieszanka maku, pszenicy, miodu i bakalii. Jest ona symbolem naszej pamięci o zmarłych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy na sklepowych płkach nie było tylu czekolad i cukierków, kutia cieszyła się ogromną popularnością wśród dzieci, który uwielbiały ją za słodki smak i przepyszne bakalie.

Z deserów na święta nie może zabraknąć piernika. Najlepszy jest ten staropolski, długo dojrzewający, którego to zaczynamy przygotowywać już 4 – 5 tygodni przed Bożym Narodzeniem. Innym słodkim świątecznym smakołykiem jest makowiec lub makowa strucla. Domownicy zajadają się równie chętnie także sernikami i keksami.