Szczupak: wartość odżywcza, zastosowanie kulinarne

2018-08-20 10:38

Szczupak to ryba drapieżna. Szczupak występuje we wszystkich typach wód śródlądowych i słonawych całej północnej półkuli. Ryba dorasta do długości 1,5 m i osiąga wagę od 5 do 12 kg. Rekordzista ważył nawet 24 kg. Mięso szczupaka jest białe, delikatne i chude. Wysoko cenione przez smakoszy. 

Szczupak: wartość odżywcza, zastosowanie kulinarne
Autor: Shutterstock Szczupak - drapieżnik słodkich wód

Spis treści

  1. Występowanie szczupaka
  2. Opis drapieżnika
  3. Wartość odżywcza mięsa szczupaka
  4. Zastosowanie kulinarne

Występowanie szczupaka

Szczupak występuje w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, rzekach średnio nizinnych, rzekach wielkich nizinnych. Okres ochronny szczupaka przypada od 1 stycznia do 30 kwietnia. Wymiar ochronny to 50 cm. 

Opis drapieżnika

Szczupak ze względu na swój tryb życia oraz wygląd występuje również pod regionalnymi nazwami: wilk, wołk, szczuk, kaczodzioby. Szczupak ma tułów wydłużony, mocno przewężony przed nasadą płetwy ogonowej, płetwa grzbietowa przesunięta w tył, aż nad płetwę odbytową. Głowa z przodu jest mocno spłaszczona, niczym kaczy dziób. Szczęki wyposażone w szereg wąskich ostrych zębów. Ciało szczupaka jest mało elastyczne, dlatego pływa i atakuje przeważnie w linii prostej, czasami szerokim łukiem. Być może przyczyną tego „usztywnienia” są silnie rozwinięte mięśnie tułowia, niezbędne jednak do przezwyciężenia dużej siły bezwładności ciała. Szczupak startuje przecież do ataku z miejsca, jak torpeda i to w ułamku sekundy, napotyka więc od razu na duży opór wody.

Szczupak żywi się rybami od momentu, gdy osiągnie 20 mm długości. Jest wysoko wyspecjalizowanym drapieżcą, niczym maszyna do łowienia i zabijania ryb. 

Wartość odżywcza mięsa szczupaka

Mięso świeżego szczupaka ma niewielką zawartość tłuszczu, 100 g tej ryby ma tłuszczu mniej niż 1 g. A już filet szczupaka w panierce, która wchłania tłuszcza powoduje, że ilość tłuszczu wzrasta do 4 g.

Porcja 100 g filetu z szczupaka to zaledwie 96 kcal. Szczupak nie jest kaloryczny i warto go wprowadzić do swojej diety.Szczupak to także cenne źródło jodu, witaminy PP, selenu, kwasów omega-3 oraz witaminy D i magnezu.

Zastosowanie kulinarne

Mięso szczupaka jest białe, dość zwarte, delikatne w smaku i z tego względu wysoko cenione przez smakoszy. 

Szczupaka można przyrządzić na wiele sposobów. Doskonałe są dzwonka świeżego szczupaka usmażone saute, czyli tylko oprószone mąką i usmażone na niewielkiej ilości tłuszczu.

Wypróbuj przepis: Szczupak smażony sauté: jak usmażyć szczupaka?

Szczupaka można dusić, piec i zapiekać. 

Spróbuj: Szczupak duszony z chrzanem - przepis Lucyny Ćwierczakiewicz   oraz   Szczupak pieczony z selerem i żurawiną

Najlepszy i najbardziej wyrafinowana forma podania tej ryby, to szczupak faszerowany pod auszpikiem, czyli w galarecie. Do tego dania należy odpowiednio sprawić rybę, bez rozcinania brzucha, a jedynie robiąc niewielki otwór poniżej głowy. Wypreparowaną skórę nadziewa się mielonym mięsem szczupaka, zaszywa i gotuje w rosole. Szczupak faszerowany to klasyka kuchni polskiej. 

Polecamy przepis: Szczupak faszerowany w galarecie podany w całości