Szczawy – mineralne wody szczawowe: czym są? Kto powinien je pić?

2016-08-08 13:55

Szczawy – wody mineralne – pomagają w leczeniu niektórych schorzeń. Zalecane są przy chorobach górnych dróg oddechowych, układu trawiennego, moczowego, krążenia i przy kłopotach z przemianą materii. Sprawdź, jakie są rodzaje szczawów i kiedy należy je przyjmować.

Szczawy – jakie są? Na co pomagają?
Autor: photos.com Kto i dlaczego powinien pić szczawy?

Spis treści

  1. Szczawy - czym są
  2. Szczawy - rodzaje
  3. Szczawy - na co pomagają

Szczawy - czym są

Szczawy są to wody mineralne, które zawierają powyżej 1 grama wolnego tlenku węgla w 1 decymetrze sześciennym wody. Wsiąkając w podłoże, napotykają wyziewy tlenku węgla i nasycając się nimi, stają się aktywne chemicznie i rozpuszczają skały, dzięki czemu mineralizują się.

Szczawy występują głównie w Karpatach i Sudetach. Uzdrowiska serwujące te szczególne wody mineralne to m.in.

Czerniawa Zdrój

Duszniki Zdrój

Krynica

Kudowa Zdrój

Muszyna

Piwniczna

Szczawnica

Żegiestów

Szczawy - rodzaje

W zależności od składu można wyróżnić szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromowe. Są one bogate w sole mineralne oraz mikroelementy. Np. w Szczawnicy do najbardziej znanych szczaw należą m.in. wody ze źródeł:

Stefan - zalecana przy schorzeniach górnych dróg oddechowych i nieżytach żołądka

Jan - zalecana przy schorzeniach górnych dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka

Helena - polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy

Szczawy - na co pomagają

Szczawy wykorzystywane są przede wszystkim do picia i inhalacji, rzadziej do kąpieli. Używa się ich podczas schorzeń: dróg oddechowych, nieżytach żołądka, skazie moczowej, miażdżycy tętnic. Dobrze wpływają na osoby z wysokim poziomem cholesterolu oraz ze stwierdzoną osteoporozą.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE