Susz jajeczny - jak się go robi i do czego jest stosowany w przemyśle spożywczym?
Kolejna afera spożywcza w Polsce przyniosła informacje o fałszowanym suszu jajecznym, który zawierał śladowe ilości jajka. Właściciele jednej z firm zastąpili jajka suszem z ryb, wapniem i kurkumą. Sprawdź, jak robi się susz z jajka i gdzie jest używany? A także, czy sfałszowany susz jajeczny może być szkodliwy?
Spis treści
- Na czym polega fałszowanie suszu jajecznego
- Jak robi się susz z jajek
- Do czego używa się suszu z jajek
Na czym polega fałszowanie suszu jajecznego
Nielegalne fałszowanie składników suszu polega na dodawaniu do tego produktu suszu z ryby, który zapewnia odpowiedni zapach, wapnia, dba o odpowiednią strukturę oraz kurkumy, która nadaje produktowi kolor. Takie działania są jednak nielegalne i dodatkowo, jak wykazały badania przeprowadzone w jednej z firm, sfałszowany susz z jaj może być rakotwórczy.
Jak robi się susz z jajek
Jaja do suszu przetwarzane są w ogromnej komorze suszarniczej ze stożkowym dnem. Suszenie odbywa się za pomocą gorącego powietrza. Na końcu tego procesu cały proszek jest wypychany z komory suszarniczej pneumatycznie.Podczas tworzenia różnych rodzajów suszu z jajka niezwykle ważny jest staranny dobór poszczególnych części procesu. Podczas produkcji ważna jest także niezwykle szczegółowa kontrola etapów suszenia, czyli sprawdzanie, czy:
ilość wody i cząsteczek stałych w przetworzonym proszku jest odpowiednia
przetwarzany produkt ma odpowiednią gęstość
przetwarzany proszek ma odpowiedni kolor
warunki wypiekania i spieniania są odpowiednie
Do czego używa się suszu z jajek
proszek jajeczny używany jest przy produkcji makaronów oraz pieczywa cukierniczego
susz żółtkowy solony dodaje się do wyrobu majonezu
susz żółtkowy konserwowany cukrem używany jest do wyrobu ciast
susz białka stosuje się do wyrobów farmaceutycznych
Oczywiście wszystkie wymienione powyżej rodzaje suszu używane są do produkcji artykułów spożywczych, których składnikiem jest jajko. W przeciwieństwie do jajek, susz ma dłuższą datę ważności i stąd właśnie wynika jego praktyczność.