Susz jajeczny: jak powstaje? Czy jest szkodliwy?

2016-10-06 12:21

Susz jajeczny zastępuje świeże jajka. Sproszkowane jajka wykorzystywane są w zakładach przemysłu spożywczego do produkcji m.in. pieczywa, makaronów i wyrobów cukierniczych. Sprawdź, jak powstaje susz jajeczny i czy jest szkodliwy.

Susz jajeczny: jak powstaje? Czy jest szkodliwy?
Autor: Shutterstock Susz jajeczny wykorzystywany jest m.in. w produkcji makaronów

Susz jajeczny powstaje w specjalnej komorze suszarniczej ze stożkowatym dnem. Umieszcza się w niej świeże jajka, które następnie są suszone za pomocą gorącego powietrza. Proszek musi mieć odpowiedni kolor oraz gęstość, dlatego cały proces jest ściśle kontrolowany.

Na każdym etapie procesu suszenia sprawdza się, czy ilość wody i cząsteczek stałych w przetwarzanym produkcie jest zgodna z normami. Gdy susz jajeczny osiągnie pożądane parametry, jest wypychany pneumatycznie z komory suszarniczej.

Jakiś czas temu było głośno o suszu jajecznym w związku z jego podrabianiem w zakładzie niedaleko Kalisza. Do produkcji wykorzystywano nieświeże jajka, dodawano ponadto susz rybny, wapno i kurkumę. Bakterie chorobotwórcze w badanych próbkach przekraczały dopuszczalne normy kilkaset razy.

Susz jajeczny produkowany zgodnie z normami nie jest oczywiście szkodliwy. Często dodawany jest do pieczywa czy makaronów.