Surowy kurczak: czy myć kurczaka przed gotowaniem?

2018-03-29 12:42

Zwykle zanim zaczniemy przygotowywać świeżego kurczaka, najpierw go myjemy. Czy słusznie? Okazuje się, że mycie kurczaka przed jedzeniem jest nie tylko niepotrzebne, lecz także może być niebezpieczne! Sprawdź, dlaczego nie należy myć świeżego kurczaka.

Surowy kurczak: czy myć kurczaka przed gotowaniem?
Autor: thinkstockphotos.com Na kurczaku mogą znajdować się groźne bakterie - Salmonella i Campylobacter

Spis treści

  1. Dlaczego nie należy myć surowego kurczaka?
  2. Mycie kurczaka – zbędne?

Danie z kurczaka? Najczęściej poprzedza go umycie mięsa. W naturalnym odruchu możemy sądzić, że w ten sposób pozbędziemy się szkodliwych substancji czy drobnoustrojów. Okazuje się, że w ten sposób możemy sobie tylko zaszkodzić.

Dlaczego nie należy myć surowego kurczaka?

Największą obawę stanowią bakterie – przede wszystkim Salmonella. Jednak gdy faktycznie znajdują się one na kurczaku, a my będziemy go myć, to bakterie wraz z pryskającą wodą rozniosą się po zlewie, mogą trafić na suszące się naczynia, nie mówiąc już o tym, że pokryją ręce.

Ponadto temperatura wody jest za niska, by unieszkodliwić bakterie. Oprócz Salmonelli na kurczaku mogą się znajdować pałeczki Campylobacter, które niekiedy wywołują wrzody żołądka, spadek odporności, a nawet sepsę.

Mycie kurczaka – zbędne?

Można śmiało uznać, że mycie surowego kurczaka jest niepotrzebne. Ewentualne bakterie i tak zginą podczas obróbki cieplnej – gotowania, pieczenia czy smażenia. A jeśli nie rozniosą się po zlewie i okolicach, skutecznie je wyeliminujemy.

Jeśli jednak mamy opór przed tym, by gotować nieumyte mięso, możemy je np. osuszyć ręcznikiem papierowym.

Wszystko, co miało kontakt ze świeżym kurczakiem – deski do krojenia, noże – najlepiej potraktować na chwilę wrzątkiem, który zabije ewentualne drobnoustroje. Ręce z kolei warto dokładnie myć przez co najmniej 30 sekund.