Stewia - co można nią słodzić? Zamienniki cukru

2022-07-21 9:45

Stewia to dobre rozwiązanie, gdy unikasz cukru, a nie chcesz używać syntetycznych słodzików. Sięgnij zatem po roślinę, której liście są nawet kilkaset razy słodsze od cukru. Nie wiesz, co można słodzić stewią? Najkrótsza odpowiedź brzmi: wszystko. Poznaj różne postacie stewii.

stewia-co-mozna-nia-slodzic.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Trzy krople wyciągu ze stewii odpowiadają jednej kostce cukru i mają prawie zero kalorii.

Spis treści

  1. Stewia w tabletkach
  2. Stewia w kryształkach
  3. Stewia w płynie

Stewia, zwana też złotą rośliną z Paragwaju, była przez wieki używana przez Indian z Ameryki Południowej. Od niedawna podbija kuchnię europejską. W Polsce jest już dostępna pod wieloma postaciami: jako proszek, miniaturowe tabletki, kryształki i suszone liście. Można też hodować stawię w doniczce na parapecie.  

>>> Stewia – jak uprawiać stewię w ogrodzie. STEWIA uprawa

Stewia w tabletkach

Stewia w tabletkach świetnie nadaje się do ciepłych napojów typu kawa czy herbata, bardzo dobrze się rozpuszcza. Jedna tabletka odpowiada jednej kostce czy łyżeczce cukru, a ma tylko ułamek kalorii (0,12 kcal). Opakowanie stewii przypomina pudełko Tic Taców – jest więc poręczne i można mieć je zawsze przy sobie.

Stewia w kryształkach

Wygląda tak samo jak cukier, a używa się jej w takich samych ilościach jak cukru. Można nią posłodzić herbatę, dodać do przetworów, wypieków czy naleśników. Stewia w kryształkach jest połączona z erytrytolem, naturalną substancją pochodzącą z winogron bądź gruszek, dzięki temu posmak stewii jest praktycznie niewyczuwalny. Postać kryształkowa nadaje się do pieczenia i gotowania w wysokich temperaturach, nie gorzknieje nawet przy 200 stopniach, tak jak robią to sztuczne słodziki.

Stewia w płynie

Stewia w płynie jest idealna do słodzenia wszystkiego co płynne lub półpłynne: kawy i herbaty, ale także jogurtu, kakao, ciasta na placki, budyniu, bitej śmietany, sałatek, różnego rodzaju sosów i deserów. Trzy krople odpowiadają jednej kostce cukru i mają prawie zero kalorii.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE