Sól - jak konserwować solą?

2017-02-27 12:43

Solenie jest bardzo starym sposobem konserwowania produktów, dzisiaj jest jednak rzadko stosowany. Metodą solenia można utrwalać niemal wszystkie warzywa. W domowych warunkach taka metoda sprawdza się najlepiej w przypadku szczawiu i kopru.

Sól - jak konserwować solą
Autor: Shutterstock Sól do konserwowania żywności nie powinna być jodowana.

Spis treści

  1. Jakie stężenie soli?
  2. Wstępna obróbka
  3. Koper i szczaw w solance

Sól jest bardzo dobrym środkiem konserwującym. Dodana w odpowiedniej ilości całkowicie hamuje rozwój drobnoustrojów. Sól "wyciąga" z produktów wodę, dzięki czemu drobnoustroje nie mają w czym się rozwijać.

Jakie stężenie soli?

Trwałość przetworów będzie zagwarantowana, gdy dodatek soli będzie wynosił co najmniej 16% w stosunku do wagi surowca. Do konserwowania szczawiu ze względu na zawartość w nim kwasu, dodatek soli może być mniejszy.

Solanki można przygotowywać zarówno metodą przesypywania solą, jak i poprzez zalewanie roztworem soli. Czasami stosuje się obie te metody jednocześnie. Stosując metodę zalewania warzyw solanką, trzeba uwzględnić kilka kwestii natury rachunkowej.

Nie należy uzyskiwać wyższego stężenia solanki niż 26%, ponieważ powyżej tej granicy sól przestaje się rozpuszczać.  

Chcąc uzyskać solankę o zamierzonym stężeniu, np. 20% wsypujemy 20 dkg soli na litr wody. Ponieważ sól dawkuje się w odniesieniu do wagi surowca, trzeba kontrolować ich wagę w momencie, gdy warzywa są już przygotowane do dalszego przetwarzania, czyli po czyszczeniu, myciu i odsączeniu.

Wstępna obróbka

Solanki są przetworami łatwymi do wykonania i mało pracochłonnymi. Wstępna obróbka to przebranie, mycie i osuszenie. Niektóre warzywa rozdrabnia się. Do najpopularniejszych solanek używa się takich warzyw jak: warzywa korzeniowe, szczaw, koper, natka pietruszki, nać selera, cebula, fasolka szparagowa, ogórki, rośliny strączkowe oraz grzyby.

Solanki można robić w dużych naczyniach, ale poręczniejsze są małe słoiki.

Koper i szczaw w solance

Ja szczególnie polecam solanki z kopru, jak znakomity dodatek do zup. Na 2-3 cm posiekanego kopru, sypiemy ok. 1 cm soli, ostatnią warstwą musi być sól. Po otwarciu takiego słoika, trzymamy go w lodówce.

Posiekany szczaw zalewamy roztworem rozpuszczonej soli, pamiętając, że soli nie może być w tym przypadku mniej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE