Sery - dlaczego warto je jeść? Jakie wartości odżywcze mają sery?

2017-04-24 13:00

Coraz większa jest na rynku oferta serów białych i żółtych. Do krajowych produktów dołączają również sery zagraniczne, co naprawdę utrudnia wybór. Sery są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Ich największym mankamentem w przypadku niektórych gatunków jest cena i kaloryczność. Sprawdź, dlaczego warto jeść sery.

Sery - dlaczego warto je jeść? Jakie wartości odżywcze mają sery?
Autor: Shutterstock Sery to produkty, które powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie, ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

Spis treści

  1. Od czego zależy cena serów?
  2. Po czym poznać ser słabej jakości?
  3. Sery są bogatym źródłem białka
  4. Sery - źródło energii
  5. Sery - źródło wapnia i fosforu
  6. Witaminy zawarte w serach

Od czego zależy cena serów?

Cena jest zazwyczaj wykładnią wysokiej jakości serów, bądź odzwierciedla skomplikowany proces ich produkcji. Jedno jest pewne – sery najtańsze nie są najlepsze.

Po czym poznać ser słabej jakości?

żółtych serach wszystko wyjdzie na jaw po włożeniu ich do lodówki – zrobią się wilgotne, wodniste, szybko zaczną się psuć, plastry sera łamią się i kruszą. Białe sery lub twarogi też mogą zawierać dużo wody, często (w przypadku twarogów mielonych lub granulowanych) są kraszone śmietaną.

Sery są bogatym źródłem białka

Sery są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a białko jest jednym z podstawowych składników pożywienia. Niedobór białka w diecie powoduje takie zmiany w organizmie, jak: zahamowanie wzrostu u dzieci, niedokrwistość, degenerację wątroby, ogólny spadek odporności na choroby.

Sery - źródło energii

Sery są jednym z najbogatszych źródeł tłuszczu zwierzęcego, a tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii dla organizmu ludzkiego. Tłuszcze znajdujące się w 100 g sera zawierają witaminę A w ilości pokrywającej 20% dziennego zapotrzebowania przez człowieka. Sery są bardzo sycące, ponieważ hamują wydzielanie soku żołądkowego.

Sery - źródło wapnia i fosforu

Sery są obfitym źródłem wapnia i fosforu. Rola tych składników nie ogranicza się wyłącznie do udziału w budowie kości i zębów. O fosforze mówi się na przykład, że nie ma innego składnika pokarmowego, który by odgrywał zasadniczą rolę w tylu różnorodnych i ważnych procesach życiowych.

Witaminy zawarte w serach

Witaminy A, Bi B2, których dobrym źródłem są sery, mają istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Witamina A pobudza tworzenie się nowych komórek i tkanek. Brak witaminy A wywołuje suchość i łuszczenie się skóry, rogowacenie ujść torebek włosowych, łamliwość włosów oraz poważne zmiany w narządach wzroku.

Większe niedobory witaminy B 1 powodują zmiany degeneracyjne w układzie nerwowym. Brak odpowiedniej ilości witaminy B2 objawia się zmianami na języku i zewnętrznych częściach jamy ustnej (np. tzw. zajady). 

A zatem widać, jak prosto można uniknąć błędów żywieniowych, stosując w naszym codziennym menu najrozmaitsze sery.