Ser bryndza: właściwości. Jak się wytwarza bryndzę i jak smakuje?

2016-09-08 14:45

Ser bryndza jest produktem wytwarzanym z mleka owiec. Twaróg podpuszczony po procesie fermentacji jest mielony i solony, a następnie poddawany dojrzewaniu w drewnianych formach. Bryndza jest smakołykiem z polskich gór. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o bryndzy.

ser-bryndza-jak-sie-wytwarza-bryndze-i-jak-smakuje.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Bryndza to ser twarogowy wytwarzany z mleka owczego

Spis treści

  1. Bryndza majowa i jesienno-zimowa
  2. Do czego pasuje bryndza?
  3. Uwaga na podróbki!

Bryndza majowa i jesienno-zimowa

W handlu rozróżnia się dwa gatunki bryndzy. Pierwszy to bryndza majowa – wyrabianą tylko z mleka owczego, która charakteryzuje się łagodnym smakiem i specyficznym aromatem, właściwym dla owczego mleka.

Drugi gatunek to bryndza jesienno-zimowa – zawiera niewielki dodatek twarogu zrobionego z mleka krowiego. Wyróżnia się wówczas ostrym i pikantnym smakiem, z nutką goryczy.

Rozróżnia się też bryndzę pełnotłustą o zawartości tłuszczu 45%, tłustą (40% tłuszczu) i półtłustą (20% tłuszczu). W przypadku bryndzy działa zasada, że im większa zawartość tłuszczu, tym smaczniejsza.

Oryginalny smak bryndzy sprawia, że jest ona produktem cenionym w naszym kraju, ale również za granicą. Konsystencja prawidłowo wyrobionej bryndzy jest jednolita, jednobarwna (biała lub kremowa) i ma postać pasty.

Do czego pasuje bryndza?

Ser bryndza ma oryginalny aromat, dlatego ceniony jest przez wymagających smakoszy. Bryndza to również znakomity dodatek do sosów i sałatek. A ponieważ jest serem tłustym, o konsystencji łatwo się rozpuszczającej, jest także świetnym dodatkiem do grzanek typu bruschetta, których składnikiem są warzywa (pomidory, szpinak, szynka, cukinia, bakłażan, papryka itd.), albo tylko w wydaniu pieczywo plus ser.

Może też być dodatkiem do serów serwowanych w ramach fondue, gdyż najważniejszy jest wówczas zdecydowany i oryginalny smak rozpuszczonego sera.

Uwaga na podróbki!

Upewnijmy się, że bryndza, którą chcemy kupić, na pewno zawiera mleko owiec. Podróbki wyłącznie z mleka krowiego nie zapewnią oryginalnych walorów smakowych. To samo dotyczy serów wyrabianych z mleka koziego.