Semla, czyli szwedzkie bułeczki z kremem. Tradycyjny smakołyk wyróżnia jedna przyprawa
Semla to wyborny przysmak, którego ojczyzną jest Szwecja. Są to drożdżowe bułeczki z kardamonem, który odpowiada za ich obłędny smak. Wypełnione są aksamitnym kremem marcepanowym oraz bitą śmietaną. Słodki wypiek jest tradycyjnie spożywany w ostatni dzień karnawału, czyli tłusty wtorek.
Spis treści
- Historia semli
- Rodzaje semli
- Jak zrobić semle?
- Przepis na semle
- Jak podawać semle?
- Kiedy podawać semle?
- Semla – przepis krok po kroku
Historia semli
Najstarsza wzmianka o semlach pochodzi z Biblii Gustawa Wazy z 1541 roku. Prawdopodobnie przywędrowały do Szwecji dzięki Katarzynie Saskiej z Niemiec, pierwszej żonie króla Gustawa Wazy. Prawie trzysta lat później semle zaczęto podawać z kremem migdałowym, a po I wojnie światowej dodano bitą śmietanę.
Skąd pochodzi nazwa semla? Nazwa szwedzkiego wypieku została zaczerpnięta z łaciny. Semila oznacza najdrobniejszy rodzaj mąki. Niegdyś Szwedzi nazywali tak każdy rodzaj pszennej i żytniej bułki. Niektórzy mieszkańcy mówią tak do dziś. Z kolei nazwa semli podawanych w gorącym mleku, czyli hetvägg, pochodzi z języka niemieckiego od zwrotu heisse Wecken. Można przetłumaczyć go jako gorące kliny. Dawno temu bułeczki robiono właśnie w tym kształcie, dzięki czemu mogło zmieścić ich się więcej w garnku z mlekiem.
Semle popularne są także w innych krajach. Wypieka się je w też w Finlandii. Duńczycy mówią na nie fastelavnsbolle. Norwegowie jedzą fastelavensbolle. Łotysze raczą się debeskūka, a Estończycy – vastlakukkel.
Rodzaje semli
Bułeczki mogą różnić się od siebie w zależności od regionu. W Szwecji najpopularniejsza wersja to drożdżowa pszenne bułeczka z dodatkiem kardamonu z kremem marcepanowym i bitą śmietaną oraz cukrem pudrem. Według przepisów z zachodniej Szwecji cukier puder zastępuje się drobnym cukrem, a bułeczki wypełnia się siekanymi migdałami. W Finlandii semle serwuje się z ukrytym w ich środku malinowym lub truskawkowym dżemem, a wierzch posypuje się cukrem pudrem.
Jak zrobić semle?
Przygotowanie semli w domowych warunkach nie jest trudne. Pierwszym krokiem jest wyrobienie elastycznego ciasta drożdżowego z kardamonem. Kiedy ciasto wyrośnie, formuje się z niego okrągłe bułeczki i piecze w piekarniku. Ostudzone bułeczki kroi się na pół, wydrąża środek i napełnia aksamitnym kremem z migdałów, śmietany kremówki i cukru oraz ekstraktu waniliowego. Bułeczki wzbogaca się bitą śmietaną, a wierzch posypuje cukrem pudrem.
Przepis na semle
- To łatwy przepis na pyszne szwedzkie bułeczki z kremem i bitą śmietaną.
- Na upieczenie semli należy mieć więcej czasu. Robi się je z ciasta drożdżowego, które wymaga odpowiednich warunków. Powinno wyrastać w ciepłym miejscu bez przeciągów.
- Na liście składników znajdują się produkty łatwo dostępne o każdej porze roku.
- Składniki do ciasta drożdżowego powinny mieć temperaturę pokojową. Masło powinno być miękkie, a mleko lekko podgrzane, ale nie gorące.
- Do wyrobienia ciasta można użyć robota planetarnego.
- Ekstrakt waniliowy zastąpi cukier z prawdziwą wanilią.
- Bitą śmietanę najlepiej nałożyć za pomocą rękawa cukierniczego i tylki.
Jak podawać semle?
Według tradycyjnych sposobów serwowania bułeczki z kremem marcepanowym należy podawać je w głębokim talerzu z gorącym mlekiem oraz laską cynamonu. W tym wydaniu Szwedzi nazywają specjał hetvägg. Semle można też serwować na talerzykach deserowych jak inne ciasta i słodkie wypieki.
Kiedy podawać semle?
Ten tradycyjny szwedzki wypiek to propozycja na deser, który można robić i podawać bez względu na porę roku. Semle zrobią wrażenie na bliskich, kiedy poda się je po rodzinnym obiedzie. To pomysł na słodką bułeczkę z kremem na podwieczorek lub małe co nieco do kawy. Dzięki temu, że składniki są zawsze dostępne, semle można robić na różne okazje i święta.
Semla – przepis krok po kroku
Czas przygotowania: 3 godziny
Liczba porcji: 6 bułeczek
Składniki
ciasto:
- 350 g mąki pszennej
- 200 ml ciepłego mleka
- 80 g miękkiego masła
- 70 g cukru
- 20 g drożdży
- 10 g mielonego kardamonu
- 1 jajko
- 1 żółtko
- szczypta soli
nadzienie marcepanowe:
- 200 g płatków migdałowych
- 100 g cukru pudru
- 80 g cukru
- 20 g śmietany kremówki 36%
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- szczypta kardamonu
bita śmietana:
- 500 g śmietany kremówki 36%
- 35 g cukru pudru
Przygotowanie
1. Pokruszone drożdże przełożyć do miski, wsypać 1 łyżeczkę cukru i kilka łyżek ciepłego mleka. Mieszać, aż składniki się połączą.
2. Wsypać pozostały cukier, mąkę i kardamon. Wbić jajko i wlać pozostałe mleko. Odstawić na 15 minut.
3. Wyrobić ciasto. Dodać masło i ponownie wyrobić. Uformować kulę, oprószyć mąką, przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1 godzinę.
4. Podrośnięte ciasto podzielić na 6 kawałków. Z każdego kawałka uformować okrągłą bułeczkę i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Oprószyć mąką i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę.
5. Bułeczki posmarować roztrzepanym żółtkiem. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C i piec około 15 minut, aż będą złote. Blachę wyjąć z piekarnika i odstawić do ostygnięcia.
6. Płatki migdałowe przesypać do malaksera. Dodać cukier, śmietanę kremówkę, szczyptę kardamonu i ekstrakt waniliowy. Zmiksować na jednolitą masę. Jeżeli krem będzie zbyt zwarty, dodać odrobinę wody lub mleka.
7. Śmietanę kremówkę miksować przez chwilę na niskich obrotach. Następnie zwiększyć je, wsypać cukier puder i ubijać, aż stanie się sztywna.
8. Bułeczki przekroić na pół, usunąć środek i nałożyć krem marcepanowy oraz bitą śmietanę. Przykryć wierzchem bułeczki i posypać cukrem pudrem.