Rambutan – co to za owoc?
Popularny w Azji rambutan dla Europejczyków brzmi bardzo egzotycznie. Pod tą dziwaczną nazwą kryje się roślina o charakterystycznych, czerwonych owocach, które smakiem i wyglądem przypominają liczi.
Spis treści
- Skąd pochodzi rambutan?
- Rambutan wyglądem i smakiem przypomina owoc liczi
- Lecznicze właściwości rambutanu
Skąd pochodzi rambutan?
Rambutan to owoc pochodzący z tropikalnej części Azji. Porasta Malezję, Indonezję oraz Chiny. Roślinę spotkamy w wyższych partiach lasów tropikalnych, gdzie skrywa się za chroniącymi go liśćmi palm.
Rambutan wyglądem i smakiem przypomina owoc liczi
W dalekowschodniej części świata rambutan uchodzi za przysmak, który ma również działanie lecznicze. Charakterystyczną cechą rośliny są kwaśnawe owoce otulone czerwoną skórką, z której wyrastają miękkie włoski – stąd nazwa rośliny, która oznacza „owłosiony”. Rambutan w smaku przypomina liczi, do tego owocu nieco podobny jest także z wyglądu, choć „owłosienie” dodaje mu oryginalności; na pewno trudno porównać go do owoców znanych Europejczykom.
Lecznicze właściwości rambutanu
W tropikalnej Azji owoce rambutanu uchodzą za przysmak i bywają serwowane w formie deseru, z kolei jego liście i korzenie – rambutan rośnie na wysokich drzewach – służą celom leczniczym. Okłady z tych części rośliny stosowane w okolicach skroni łagodzą bóle głowy. Niedojrzałe owoce rambutanu stosuje się także po to, by zahamować biegunkę.
Azjaci wykorzystują niemal każdą część drzewa, nasiona rambutanu bywają spożywane, ale z racji swojego składu – zawierają cenne tłuszcze i oleje – wykorzystuje się również do produkcji mydła. Nasiona mają też właściwości narkotyczne, natomiast skórka rambutanu jest niejadalna.