Prosta sałatka z pokrzywy - jak zrobić?

2022-04-27 12:30

Sałatka z pokrzywy? Właśnie tak. Chwasty w kuchni to doskonały sposób na urozmaicenie diety, wszak większość z tych pogardzanych przez ogrodników roślin to zioła lecznicze. Podajemy prosty przepis na sałatkę z pokrzywy.

Prosta sałatka z pokrzywy
Autor: Shutterstock Sałatka z pokrzywy jest pyszna i zdrowa.

Spis treści

  1. Pokrzywa - na co pomaga?
  2. Sałatka z pokrzywy

Pokrzywa - na co pomaga?

O właściwościach leczniczych pokrzywy pisał już Hipokrates, choć z pewnością nie znał jej dobroczynnego działania na organizm tak dobrze, jak my. Dzięki bogactwu witamin i żelaza pokrzywa oczyszcza, odtruwa, wspomaga trawienie i zapobiega anemii.

Sałatka z pokrzywy

Na sałatkę z pokrzywy potrzebne będą:

  • liście pokrzywy (dużo) - najlepiej zbierać około 30-centymetrowe wierzchołki przed kwitnieniem pokrzyw
  • natka pietruszki
  • jogurt naturalny
  • sok z cytryny
  • sól/cukier

Przygotowanie sałatki z pokrzywy:

Mniej więcej 100 g liści pokrzywy zalewamy po umyciu szklanką przegotowanej, chłodnej wody i moczymy przez 15 minut. Następnie pokrzywę odcedzamy i kroimy drobno na małe kawałki. Do posiekanych liści pokrzywy dodajemy łyżkę stołową posiekanej zielonej pietruszki. Tak powstaje baza dla naszej wiosennej sałatki z pokrzywy.

Teraz czas na sos. Przyrządzamy go z dwóch łyżek jogurtu naturalnego i jednej łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny – do smaku sos możemy posłodzić lub posolić. Na koniec zalewamy sałatkę sosem i całość mieszamy. Smacznego!

Beszamel - Jadalne chwasty