Prawoślaz lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-10 13:41

Prawoślaz lekarski kwitnie od lipca do sierpnia. Posiada biały mięsisty korzeń i obustronnie pokryte włoskami listki. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.

Prawoślaz lekarski - jak wykorzystać go dla zdrowia?
Autor: pixabay.com Prawoślaz lekarski posiada biało-różowe kwiaty.

Spis treści

  1. Prawoślaz - zbiory
  2. Prawoślaz - zastosowanie

Prawoślaz - zbiory

Liście prawoślazu zbiera się w okresie kwitnienia, a korzeń jesienią w pierwszym roku uprawy lub wiosną w drugim roku.

Prawoślaz - zastosowanie

Prawoślazowe preparaty działają łagodząco na suchy, napadowy kaszel związany z zapaleniem gardła, krtani lub oskrzeli. Regulują wypróżnienia, łagodzą objawy choroby wrzodowej, nadkwaśności i zgagi. Zewnętrznie prawoślaz zalecany jest w postaci płukanki przy chrypce, zapaleniu gardła, krtani i jamy ustnej oraz w formie okładów przyspieszających gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń. Przemywanie naparem wpływa kojąco na podrażnienia oczu.

Napar: 1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku i naparzamy pod przykryciem 15 minut. Pijemy 2 razy dziennie między posiłkami.

Syrop: 6 łyżek korzeni lub ziela zalewamy 500 ml wody, gotujemy 10 minut, odstawiamy na 30 minut, odcedzamy i dodajemy 200 ml miodu albo 100 ml wódki. Na końcu wsypujemy 4 goździki i szczyptę cynamonu. Syrop odstawiamy na 2 dni w ciemne i zimne miejsce, przecedzamy. Zażywamy 1-2 łyżki 4 razy dziennie.

Okład: 3 łyżki suszonych liści zalewamy 2 szklankami wrzątku i parzymy pod przykryciem 20 -25 minut. Odcedzamy, zawijamy w gazę i przykładamy do bolącego miejsca kilka razy dziennie.

Proszek z korzenia prawoślazu: 1 łyżkę wsypujemy do 1/2 szklanki letniej wody, mieszamy i wypijamy 2 razy dziennie po posiłkach.

W kuchni: młode liście i pędy prawoślazu można dodawać do sałatek, podawać w postaci zup, a korzenie smażyć na maśle.