Polskie wina: gdzie w Polsce produkuje się wino?
Jesteśmy świadkami odradzania się polskiego winiarstwa. Po wieloletniej przerwie na nowo możemy cieszyć się smakiem polskich win, które zdobywają uznanie na całym świecie. Sprawdź w których regionach Polski produkuje się najlepsze wino.
Tradycyjne regiony, gdzie zakłada się winnice w Polsce, to Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk. Ostatnimi czasy prężnie rozwijają się również ośrodki winiarskie w Małopolsce i na Podkarpaciu. W ciągu ostatnich kilku lat powstało ponad 150 nowych winnic, o areale od kilku do kilkudziesięciu arów. Winnice działają także w okolicach Bydgoszczy, czyli bardziej na północ.
Z powodu ocieplenia klimatu zakładane są winnice również w chłodniejszych rejonach Polski, a wina, jakie są z nich wytwarzane, zaskakują swoją jakością. Niestety pomimo coraz większej liczby winnic w Polsce niełatwo jest znaleźć rodzime wina w szerszej sprzedaży. Najczęściej zakupić można je u producenta, który dodatkowo pomoże nam przy wyborze.
Największe polskie winnice znajdują się w województwie lubuskim w okolicach Zielonej Góry, w której zresztą prowadzona jest największa impreza winiarska w Polsce - "Winobranie". Ponadto dużym uznaniem cieszą się Winnica Pałac Mierzęcin oraz Winnica Solaris.
Inne świetne winnice można znaleźć w okolicach Jasła (Winnica Golesz) i ogólnie na Podkarpaciu - Winnica Płochockich, Winnica Sztukówka, Winnica Mieszko, Winnica w Straszydlu.
W środkowej i północnej części Polski również istnieją prężnie rozwijające się winnice. W okolicach Warszawy są to winnice: Bogusz, Złotokłos oraz Budziska. Na północy, w chłodniejszym klimacie, powstały winnice: Anna de Croy, Gorło, Warmińska, Kolonia Rusek, Nastazin oraz Pretoria.
W województwie małopolskim jedne z największych winnic to: Jaworek, Krokoszówka Górska, Zadora oraz Srebrna Góra.