Polskie wina: gdzie w Polsce produkuje się wino?

2016-08-18 17:05

Jesteśmy świadkami odradzania się polskiego winiarstwa. Po wieloletniej przerwie na nowo możemy cieszyć się smakiem polskich win, które zdobywają uznanie na całym świecie. Sprawdź w których regionach Polski produkuje się najlepsze wino.

gdzie-w-polsce-produkuje-sie-wino.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Polskie winnice wciąż czekają na odkrycie

Tradycyjne regiony, gdzie zakłada się winnice w Polsce, to Ziemia Lubuska i Dolny Śląsk. Ostatnimi czasy prężnie rozwijają się również ośrodki winiarskie w Małopolsce i na Podkarpaciu. W ciągu ostatnich kilku lat powstało ponad 150 nowych winnic, o areale od kilku do kilkudziesięciu arów. Winnice działają także w okolicach Bydgoszczy, czyli bardziej na północ.

Z powodu ocieplenia klimatu zakładane są winnice również w chłodniejszych rejonach Polski, a wina, jakie są z nich wytwarzane, zaskakują swoją jakością. Niestety pomimo coraz większej liczby winnic w Polsce niełatwo jest znaleźć rodzime wina w szerszej sprzedaży. Najczęściej zakupić można je u producenta, który dodatkowo pomoże nam przy wyborze.

Największe polskie winnice znajdują się w województwie lubuskim w okolicach Zielonej Góry, w której zresztą prowadzona jest największa impreza winiarska w Polsce - "Winobranie". Ponadto dużym uznaniem cieszą się Winnica Pałac Mierzęcin oraz Winnica Solaris.

Inne świetne winnice można znaleźć w okolicach Jasła (Winnica Golesz) i ogólnie na Podkarpaciu - Winnica Płochockich, Winnica Sztukówka, Winnica Mieszko, Winnica w Straszydlu.

W środkowej i północnej części Polski również istnieją prężnie rozwijające się winnice. W okolicach Warszawy są to winnice: Bogusz, Złotokłos oraz Budziska. Na północy, w chłodniejszym klimacie, powstały winnice: Anna de Croy, Gorło, Warmińska, Kolonia Rusek, Nastazin oraz Pretoria.

W województwie małopolskim jedne z największych winnic to: Jaworek, Krokoszówka Górska, Zadora oraz Srebrna Góra.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE