Pod jakim drzewem znajdziemy smakowite marony?
Są nie tylko jadalne, ale i smaczne – zarówno na surowo, jak i pieczone, gotowane, czy w postaci mąki. Cenione są też ze względu na dużą zawartość witaminy B i K, a najlepsze są na paryskim Placu Pigalle. Czy wiemy jakie drzewo rodzi te słynne owoce?
Spis treści
- Kasztanowce, czy kasztany?
- Kasztany jadalne lubią ciepły klimat
- Cenne jako drzewa ozdobne i alejowe
- Jak rozmnażać kasztany?
Kasztanowce, czy kasztany?
Marony to owoce najbardziej szlachetnych odmian kasztana jadalnego (Castanea sativa) – drzewa, które często mylone jest z rosnącym u nas powszechnie kasztanowcem białym (Aesculus hippocastanum). Oprócz zbliżonych nazw i nieco podobnej, kolczastej okrywy owoców, drzewa te nie mają ze sobą nic wspólnego. Owoce kasztana jadalnego są nieco mniejsze, spłaszczone i dojrzewają w październiku i listopadzie. Kasztan jadalny należy do zupełnie innej rodziny botanicznej (Bukowate), do której należą też buk i dąb. W odróżnieniu od znanych wszystkim dłoniastych liści kasztanowców, kasztan jadalny ma pojedyncze, podłużnie lancetowate, skórzaste liście z piłkowanym brzegiem.
Kasztany jadalne lubią ciepły klimat
Najbardziej rozpowszechnione są w łagodnym klimacie Włoch, południowej Francji i Hiszpanii, gdyż drzewa te lubią ciepłe, osłonięte stanowiska. Wymagają też żyznych i wilgotnych, wapiennych gleb. W naszych warunkach młode drzewa są wrażliwe na niskie temperatury i najlepiej uprawiać je w rejonach o najcieplejszych zimach – na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Jednak w całej Polsce przy odpowiedniej pielęgnacji udaje się coraz częściej wyhodować dorodne okazy.
Cenne jako drzewa ozdobne i alejowe
W odpowiednich warunkach kasztany jadalne sadzone są w parkach oraz wzdłuż dróg i alei, gdzie tworzą rozłożyste, gęste, zaokrąglone korony osiągając około 20 – 30m wysokości. Ciekawą odmianą jest kasztan jadalny (Castanea sativa) 'Variegata', którego liście mają kremowożółte obrzeżenie i osiągają około 20 cm długości i 6 cm szerokości.
Jak rozmnażać kasztany?
Rozmnaża się je z nasion, które najlepiej wysiewać od razu po zbiorze lub przechowywać zimą w wilgotnym piasku i wysiać wiosną. Warto je zabezpieczyć przed gryzoniami, które przepadają za maronami nie mniej niż ludzie. Odmiany szlachetne, o barwnych liściach lub różnych pokrojach koron rozmnaża się raczej przez szczepienie, aby rośliny dokładnie powtarzały cechy.