Po co zbierać plastikowe nakrętki od butelek? Czy to rodzaj recyklingu?

2021-09-10 13:03

W wielu firmach oraz przy okazji imprez publicznych pojawia się akcja zbierania plastikowych nakrętek, przypominająca tak popularną w PRL-u akcję zbierania makulatury. Po co to wszystko? Czy to rodzaj recyklingu? Komu i do czego potrzebne są plastikowe nakrętki od butelek?

Po co zbierać plastikowe nakrętki od butelek? Czy to rodzaj recyklingu?
Autor: pixabay.com Kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych przynosi około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram

Spis treści

  1. Po co zbiera się plastikowe nakrętki?
  2. Dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki?

Po co zbiera się plastikowe nakrętki?

Firmy zbierają plastikowe nakrętki, deklarując na ogół cel charytatywny, choćby zakup wózka inwalidzkiego. I nie ma w tym żadnego oszustwa. Pieniądze rzeczywiście przekazywane są w całości (albo prawie) na szlachetny cel. Kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych przynosi około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram. Zbyt mało, aby mieć z tego realny zysk dla firmy. Ale wystarczająco, by mozolnie uzbierać trochę pieniędzy dla osoby potrzebującej.

Dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki?

W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów.

Jest też druga korzyść, która pojawia się mimochodem: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu.

We Wrocławiu zrobili niezwykłego robota. Powstał z recyklingu