Po co zbierać plastikowe nakrętki od butelek? Czy to rodzaj recyklingu?
W wielu firmach oraz przy okazji imprez publicznych pojawia się akcja zbierania plastikowych nakrętek, przypominająca tak popularną w PRL-u akcję zbierania makulatury. Po co to wszystko? Czy to rodzaj recyklingu? Komu i do czego potrzebne są plastikowe nakrętki od butelek?
Spis treści
Po co zbiera się plastikowe nakrętki?
Firmy zbierają plastikowe nakrętki, deklarując na ogół cel charytatywny, choćby zakup wózka inwalidzkiego. I nie ma w tym żadnego oszustwa. Pieniądze rzeczywiście przekazywane są w całości (albo prawie) na szlachetny cel. Kilogram nakrętek lub korków z tworzyw sztucznych przynosi około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram. Zbyt mało, aby mieć z tego realny zysk dla firmy. Ale wystarczająco, by mozolnie uzbierać trochę pieniędzy dla osoby potrzebującej.
Dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki?
W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów.
Jest też druga korzyść, która pojawia się mimochodem: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu.