Płoć, płotka: wartość odżywcza i zastosowanie kulinarne
Płoć lub płotka, to ryba bardzo popularna i liczna we wszystkich słodkich wodach śródlądowych naszego kraju, również pobrzeża Bałtyku. Gatunek ten występuje niemal w całej Europie, w Morzu Czarnym, Azorskim, Kaspijskim i Aralskim. Dorasta do 35 cm i 1 kg masy, a niekiedy do 50 cm i 2 kg. Mięso płoci jest delikatne i chude.
Spis treści
Opis płoci
Płoć (łac. Rutilus rutilus), czyli popularna płotka zwana również: wandrówka, srebrzatka, ramiennica, to ryba z rodziny karpiowatych. Płoć ma ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ścieśnione, w wodach ubogich w pokarm bardziej wysmukłe. Głowa jest krótka, szczęka nieco wysunięta przed mały, końcowo położony otwór gębowy. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemnobrązowy lub szaroczarny z niebieskawym lub zielonkawym połyskiem, boki jasnosrebrzyste, brzuch biały. Płetwa grzbietowa i ogonowa są szare z czerwonawym odcieniem, inne płetwy czerwonawe. Tęczówka oka czerwona.
Płocie żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby te są płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. W niektórych okręgach Polskiego Związku Wędkarskiego ustalony został rozmiar ochronny - 15 cm. Niektóre z płoci żerują w morzu, a trą się w wodach słodkich – jest to anadromiczna forma płoci występująca w Bałtyku. Płoć stanowi pokarm dla szczupaków, sandaczy, sumów oraz boleni. Płocie są ważne gospodarczo.
Wartość odżywcza
Porcja 100 g płoci to około 90 kcal. Mięso płoci zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym kwasy omega-3.
Zastosowanie kulinarne
Mięso płoci jest białe, chude, delikatne, bardzo smaczne, lecz ościste. Ości jednak bardzo łatwo dają się usunąć. Mięso ma charakterystyczny zapach i posmak mułu. Aby się go pozbyć można obłożyć rybę plasterkami cebuli i marynować przez 10 godzin w lodówce.
Polecamy: Płocie smażone po wędkarsku - przepis na chrupiące płotki
Na rynku dostępne są zarówno tuszki i filety tej ryby. Płoć najczęściej jest pieczona, smażona, duszona lub gotowana. Nie zaleca się wędzić i grillować płoci, gdyż po takiej obróbce staje się ona sucha i mniej smaczna.
Polecamy również: Płocie zapiekane - przepis na zapiekankę z parzonych płotek
Najlepszymi przyprawami do doprawiania płoci są: natka pietruszki, imbir, gorczyca, czarny pieprz, mielony czosnek i mięta.
Spróbuj także: Płocie marynowane w białym winie - przepis na przekąskę z płotek