Plamy z tłuszczu: czym i jak je usuwać? Domowe sposoby

2016-09-29 12:40

Plamy z tłuszczu na ubraniu to częsty problem, który powstaje podczas gotowania lub jedzenia. Istnieje wiele skutecznych sposobów na usunięcie tłustych plam. Szare mydło, mąka ziemniaczana, benzyna, alkohol poradzą sobie z najbardziej uporczywymi plamami. Jak usunąć plamy z tłuszczu domowymi sposobami?

Plamy z tłuszczu: czym i jak je usuwać?
Autor: thinkstockphotos.com Zupa pomidorowa nie tylko barwi tkaninę, ale też zawiera tłuszcz - jak się pozbyć takiej plamy?

Plamy z oleju czy tłuszczu to chyba najczęstszy i najbardziej uciążliwy rodzaj zabrudzeń. Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam. Zazwyczaj metodę usuwania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrania.Bardzo dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana - plamę należy posypać, pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie. Wywabianie plam za pomocą mąki ziemniaczanej jest bardzo skutecznym sposobem zarówno do stosowania na tkaninach delikatnych - jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych - bawełnianych lub sztucznych.Innym, równie dobrym sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć ręcznik papierowy lub ligninę, po czym plamę delikatnie pocierać wacikiem nasączonym benzyną ekstrakcyjną. Po całej procedurze tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie. Ta metoda usuwania tłustych plam przeznaczona jest szczególnie do tkanin wełnianych, jednak sprawdzi się również w przypadku innych rodzajów tkanin - bawełnianych i sztucznych.

Innym sposobem na zaschnięte tłuste plamy jest alkohol. Najpierw należy namoczyć ubranie w wodzie, a następnie plamę zwilżyć alkoholem. Ewentualnie można przygotować roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu i tę mieszankę wcierać w plamę.Jeśli domowe sposoby zawiodą, wtedy warto sięgnąć po chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE