Pieprz metystynowy - jakie ma właściwości?
Pieprz metystynowy był wykorzystywany przez żeglarzy w XVIII wieku do łagodzenia niepokoju związanego z dalekimi podróżami. Uważano bowiem, że roślina ta ma właściwości uspokajające. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać ją dla zdrowia.
Spis treści
- Pieprz metystynowy - rys historyczny
- Pieprz metystynowy - właściwości
- Pieprz metystynowy - przeciwwskazania
Pieprz metystynowy - rys historyczny
Pieprz metystynowy to krzewinka porastająca wyspy południowego Pacyfiku. Zaliczana jest do rodziny pieprzowatych. Tubylcy przyrządzają z niej napój – miażdżą korzenie pieprzu i dodają do nich mleko kokosowe lub wodę. Po odcedzeniu piją napój podczas ważnych uroczystości plemiennych, ponieważ uważają, że tak przygotowany napar rozwiązuje języki i poprawia samopoczucie.
Pieprz metystynowy - właściwości
Korzeń pieprzu metystynowego zawiera wiele związków, które mają zróżnicowane działanie lecznicze. Uważa się, że ziele to pomaga łagodzić stres, niepokój ruchowy i bezsenność. Obecnie podkreśla się, że zawarte w korzeniu rośliny kawalaktony działają na układ limbiczny, czyli tę część mózgu, która między innymi kontroluje nasze emocje.
Poza tym pieprz metystynowy może być również zalecany jako środek łagodzący ból. Zazwyczaj jest stosowany przy bólach i silnych skurczach mięśni, ponieważ działa rozluźniająco. Polecany jest także osobom, które po rzuceniu palenia papierosów stale odczuwają niepokój. Niektórzy badacze twierdzą, że pieprz może być podawany osobom cierpiącym na lekką depresję lub stany lękowe o niejasnym pochodzeniu.
W odróżnieniu od preparatów syntetycznych środki zawierające pieprz metystynowy nie wpływają na pracę umysłu – nie otępiają, nie spowalniają reakcji czy koncentracji.
Niedawno podjęto próby podawania pieprzu osobom cierpiącym na padaczkę. Wyniki badań są obiecujące, ponieważ uczeni uznali, że pieprz zapobiega napadom drgawek. Na ostateczne wyniki tych badań i ewentualne wprowadzenie pieprzu do lecznictwa trzeba będzie jednak poczekać jeszcze kilka lat. Inni uczeni prowadzą prace nad wykorzystaniem pieprzu u chorych po zatorze mózgu, ponieważ uważają, że ogranicza on obszar trwałego uszkodzenia najważniejszego mięśnia w ludzkim organizmie.
Pieprz metystynowy - przeciwwskazania
Środków zawierających wyciąg z pieprzu metystynowego nie powinny zażywać kobiety spodziewające sie dziecka oraz osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. U tych ostatnich pieprz może nasilać objawy choroby. Pieprz metystynowy jest dostępny w sklepach zielarskich w postaci kapsułek, nalewki, tabletek oraz suszu.