Pieprz metystynowy czyli kava kava - czym jest, dlaczego jest zakazany w Polsce?

2016-08-29 17:02

Kava kava czyli pieprz metystynowy posiada właściwości uspokajające i zwalczające stany lękowe. Jest stosowana od wielu tysiącleci, chociaż do kręgu cywilizacji zachodnioeuropejskiej dotarła w XVIII wraz z kapitanem Jamesem Cookiem, który podawał ją swojej załodze, aby mogła poradzić sobie ze stresem wywoływanym przez nieustanne podróże. Wokół tej rośliny narosło wiele kontrowersji, sprawdź, skąd się wzięły i dlaczego kava kava jest nielegalna w Polsce.

Pieprz metystynowy czyli kava kava - czym jest, dlaczego jest zakazany w Polsce?
Autor: thinkstockphotos.com W ostatnich latach kultura picia napoju przygotowanego na bazie owoców pieprzu metystynowego rozprzestrzeniła się niemalże na całą kulę ziemską.

Spis treści

  1. Kava kava - czym jest?
  2. Kava kava podbija świat
  3. Kava kava - właściwości
  4. Kava kava - dawkowanie
  5. Kava kava nielegalna w Polsce

Kava kava - czym jest?

Jest gatunkiem roślin z rodziny pieprzowatych, który pochodzi z wysp Mikronezji i Vanuatu. Posiada bardzo długą tradycję uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku, na których zyskała tak wielką sławę, że zdobi monety, banknoty i flagi. W miejscu swojego pochodzenia stanowi nieodłączny element spotkań towarzyskich, politycznych i religijnych. Początkowo mogli spożywać ją jedynie mężczyźni, jednak w chwili obecnej jej oryginalnym smakiem rozkoszują się również kobiety.

Kava Kava jest krzewem, o wspinających się pędach, który posiada sercowate liście. Jego owoce zarówno wyglądem jak i smakiem przypominają czarny pieprz.

Kava kava podbija świat

W ostatnich latach kultura picia napoju przygotowanego na bazie owoców pieprzu metystynowego rozprzestrzeniła się niemalże na całą kulę ziemską. Jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Australii.

Kava kava - właściwości

Korzeń pieprzu metystynowego zawiera wiele cennych substancji, wśród których na szczególną uwagę zasługują kawalaktony (np. metysctyna). Znajdują one zastosowanie jako naturalny lek na różnego rodzaju lęki, stres, bezsenność i niepokój ruchowy, powracające stany lękowe, nerwowość oraz napady paniki. Mają one również wpływ na część mózgu, zwaną układem limbicznym, która jest odpowiedzialna za kontrolę emocji. Stosowanie kavy kavy sprawia, że ludzie stają się weselsi, bardziej rozluźnieni i często się śmieją, a to wszystko dzięki psychoaktywnemu wpływowi tej niezwykłej rośliny na organizm ludzki.

Kava kava posiada również liczne właściwości lecznicze. Zmniejsza uczucie "głodu" wśród osób uzależnionych od alkoholu i papierosów, dzięki czemu pozwala im szybciej wyjść z nałogu. Picie wywaru z korzeni pieprzu metystynowego wpływy również kojąco na osoby cierpiące na bezsenność, łagodne stany depresyjne i lękowe.

Jak donoszą najnowsze wyniki badań kava kava spożywana w odpowiednich ilościach przyspiesza pracę mózgu i reakcji na bodźce. A co najważniejsze, organizm nie uodparnia się na jej działanie, ani nie uzależnia. Ze względu na właściwości przeciwbólowe używa się jej również do łagodzenia bóli i skurczy mięśni. Coraz częściej stosuje się ją również jako lek przeciwdrgawkowy.

Kava kava - dawkowanie

Pełnowartościowy wyciąg z pieprzu metystynowego zawiera 30% kawalaktonów pochodzących bezpośrednio z korzenia rośliny. Dziennie powinno eis przyjmować 250 mg, czyli 3 filiżanki naparu.

Kava kava nielegalna w Polsce

Na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie suszu, nasion, roślin żywych lub wyciągów czy ekstraktów z pieprzu metystynowego jest w Polsce zakazane, pod karą 3 lat pozbawienia wolności. Jest to jedno z najsurowszych obostrzeń tego typu na świecie. Polska jest jedynym państwem UE, w którym obowiązuje zakaz stosowania kavy kavy. Warto nadmienić, że np. w Niemczech wykorzystuje się ją powszednio jako preparat leczniczy, który można nabyć na receptę. Obecnie trwają dyskusje dotyczące możliwości wprowadzenia jej na rynek farmakologiczny, podobnie jak leczniczej marihuany.

QUIZ: Smakowite pary - do jakiej potrawy pasuje ta przyprawa?

Pytanie 1 z 13
Cynamon
Zdjęcie