Owoce tarniny: jakie mają właściwości lecznicze?

2016-08-17 16:09

Śliwa tarnina to pospolity ciernisty krzew, który rośnie na obrzeżach lasów czy zboczach gór. Jego owoce, potocznie zwane tarkami, od lat wykorzystywane są jako naturalne lekarstwo m.in. przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Sprawdź, jakie właściwości i wartości odżywcze ma tarnina.

owoce-tarniny-jakie-maja-wlasciwosci.jpg
Autor: photos.com Owoce tarniny zawierają mnóstwo substancji leczniczych

Najbardziej wartościowe są owoce tarniny zbierane w październiku i listopadzie. Dobroczynne działanie mają zawarte w nich garbniki (właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe) oraz flawonidy (właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych).

Polecamy: Dżem z tarniny - sprawdzony przepis

Z suszonych owoców tarniny warto zrobić kompot. Jego picie jest wskazane przy różnych schorzeniach nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Z przemarzniętych owoców warto przygotować sok albo powidła. Dobrze smakują, a przy tym działają jako delikatny środek przeciwkrwotoczny i przeciwbiegunkowy.

Zobacz także: Marynowana tarnina

Miąższ z owoców tarniny wykorzystywany jest ponadto w kosmetyce - do ściągających maseczek na twarz.

Kwiaty oraz kora krzewu tarniny - wykorzystanie

Poza owocami tarniny lecznicze właściwości mają także kwiaty oraz kora krzewu. Odwar z kwiatów (łyżeczka suszu na szklankę wody) działa moczopędnie i delikatnie przeczyszcza, poprawia także przemianę materii. Można sobie także przygotować odwar z kory z sokiem z owoców - jest doskonały do płukania jamy ustnej i gardła przy przeróżnych stanach zapalnych. Dodatkowo można go stosować przy niezbyt obfitych krwotokach z nosa.

Przeczytaj również: Tarninówka - przepis na wyśmienitą nalewkę z tarniny