Durian i alkohol: czym to grozi?

2019-04-08 10:10

Durian to jeden z najgorzej pachnących owoców na świecie. Smakosze mówią, że jest pyszny, a przeciwnicy durianów uciekają, czując choćby z odległości kilku metrów jego specyficzny zapach.  Jednak durian i alkohol to mieszanka niebezpieczna. Dlaczego? Przeczytaj niżej. 

owoce_swiata_jak_wyglada_durian.jpg
Autor: Shutterstock Duriany są wielkości owoców kokosowych. Ich zieloną skórkę pokrywają całkiem spore kolce. Miąższ tego owocu jest jasnożółty. Ma nieco mdły, słodkawy smak.

Spis treści

  1. Durian - gdzie rośnie?
  2. Zapach zybuczkowca
  3. Jak wygląda durian?
  4. Nie wolno mieszać durianów z alkoholem!

Durian - gdzie rośnie?

Durian nazywany też zybuczkowcem pochodzi z tropikalnych obszarów Azji południowo-wschodniej. Ten rodzaj owoców liczy sobie ponad 20 gatunków. Wiele z nich jest jadalnych.

Zapach zybuczkowca

To, co wyróżnia duriana spośród innych owoców to zapach. Wiele osób porównuje go do padliny, inni mówią o zapachach przypominających smród zgniłych jaj. Zapach duriana połączenie aromatów terpentyny, zepsutej cebuli i gorzkich migdałów, unosi się nawet w odległości kilkuset metrów. Z tego powodu w krajach Azji zabronione jest wnoszenie duriana do hoteli i innych budynków użyteczności publicznej.

Jak wygląda durian?

Duriany są wielkości owoców kokosowych. Ich zieloną skórkę pokrywają całkiem spore kolce. Miąższ tego owocu jest jasnożółty. Ma nieco mdły, słodkawy smak.

Nie wolno mieszać durianów z alkoholem!

Ze względu na skład chemiczny owocu nie należy mieszać z kawą ani alkoholem, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukuba, John Maninang i Hiroshi Gemmadurian stwierdzili, że nie powinniśmy łączyć z alkoholem. Badacze dowiedli, że ekstrakt z duriana - z uwagi na zawartość pewnych związków siarki - hamuje aktywność dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten odpowiada za metabolizm alkoholu w organizmie. Zdaniem naukowców z Japonii w skrajnych przypadkach spożywanie durianów i popijanie ich alkoholem może się nawet skoczyć śmiercią.

Dla jednych durian to król wśród owoców, dla innych po prostu coś, co niezbyt dobrze smakuje i bardzo brzydko pachnie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE