Ostropest plamisty - jak wykorzystać go dla zdrowia?
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna podobna do ostów. Jej łodyga jest prosta, gruba, a liście jajowate z nakrapianymi białymi plamkami. Kwiaty zebrane w koszyczki, koloru purpurowego, otoczone są kolczastymi i łuskowatymi okrywami. Owocem kwitnącej od lipca do sierpnia rośliny jest niełupka z puchem kielichowym. Sprawdź, jak wykorzystać ostropest plamisty dla swojego zdrowia.
Spis treści
- Ostropest plamisty - właściwości zdrowotne
- Ostropest plamisty - zbiory
- Ostropest plamisty - zastosowanie w ziołolecznictwie
Ostropest plamisty - właściwości zdrowotne
Ostropest plamisty to roślina, która łagodzi schorzenia wątroby, dróg żółciowych i działa wspomagająco przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Reguluje trawienie i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. Stosowana jest w rekonwalescencji po przyjmowaniu antybiotyków, chemioterapii oraz zatruciach pokarmowych. Wzmacnia naczynia krwionośne. Zewnętrznie stosowana jest w chorobach skóry np. w przypadku łuszczycy.
Ostropest plamisty - zbiory
Dojrzałe koszyczki zbieramy w końcu sierpnia lub we wrześniu. Suszymy w ocienionym i przewiewnym miejscu.
Ostropest plamisty - zastosowanie w ziołolecznictwie
Napar - 1 łyżeczkę zmielonych nasion zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy pod przykryciem 10 - 15 minut. Po przecedzeniu pijemy 3 razy dziennie.
Proszek - zmielone nasiona stosujemy 2 - 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Nalewka: - 100 g zmielonego ostropestu zalewamy 1/2 litra spirytusu, po 14 dniach filtrujemy, pijemy po 15 kropli na łyżkę przegotowanej wody 3 razy dziennie.
W kuchni - dolne liście rośliny można stosować do sałatek.