Oregano, czyli lebiodka pospolita - jakie ma właściwości korzystne dla zdrowia?
Popularne oregano, czyli lebiodka pospolita, to bylina dorastająca do 60-80 cm wysokości. Znana jest z kuchni włoskiej, hiszpańskiej i południowofrancuskiej, dlatego najczęściej możemy ją spotkać jako dodatek do spaghetti, pizzy i risotta. Sprawdź, w jaki sposób można wykorzystać ją również dla zdrowia.
Spis treści
Oregano, lebiodka - właściwości
Lebiodka w zielarstwie stosowana bywa głównie w zaburzeniach trawienia (m.in.: wzdęciach, nieżycie żołądka i jelit, braku apetytu i niedoczynności wątroby). Pomocna jest w leczeniu reumatyzmu, anemii, ogólnego osłabienia, złej przemiany materii, nieżytu oskrzeli i gardła oraz suchego kaszlu.
Lebiodka - zbiory
Ścinamy na wysokości kilku centymetrów nad ziemią w okresie kwitnienia. Suszymy rozłożone cienką warstwą lub związane w pęczki, w miejscach zacienionych i przewiewnych. Po wysuszeniu surowiec przecieramy przez sito, aby usunąć części zdrewniałych łodyg.
Oregano - zastosowanie
Odwar: 1 łyżkę rozdrobnionego suszu zalewamy szklanką wody. Doprowadzamy do wrzenia, odstawiamy, trzymamy pod przykryciem około 15 minut do naciągnięcia, przecedzamy, pijemy po 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie.
Napar: 2 łyżki suszonego ziela zalewamy 2 szklankami wrzątku, odstawiamy na 15 minut. Po odcedzeniu pijemy 2 – 3 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem. Można nim również płukać jamę ustną przy anginie i zapaleniu dziąseł, przemywać trudno gojące się rany i stosować do kąpieli przy bólach reumatycznych i w napięciach nerwowych
W kuchni: Służy jako przyprawa do różnych mięs, sosów, pizzy, zup, ryb, serów, warzyw, sałatek, makaronów. Używana jest również do aromatyzowania niektórych wódek, likierów i wermutów.