Oranżada - czy wiesz, co pije twoje dziecko? Dlaczego oranżada szkodzi zdrowiu?
Czy twoje dziecko lubi oranżadę? Skład tego napoju przypomina tablicę Mendelejewa, a jego picie grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi - od problemów z koncentracją, rozdrażnienie, bezsenność po problemy żołądkowe, alergię i astmę. Czy na pewno chcesz, aby twoje dziecko piło oranżadę?
Spis treści
Napój z sentymentem
Wielu dorosłych czuje duży sentyment do oranżady, którą pamiętają z dzieciństwa. Jednak nie radzimy zaszczepiać tej sympatii swoim pociechom, bo oranżada jest szkodliwa dla zdrowia. A jeśli nadal masz wątpliwości czy tak jest w rzeczywistości, przeczytaj co w niej pływa. Dokładne wczytanie się w skład tego napoju - ze zrozumieniem, co kryje się za tajemniczymi symbolami, może spowodować palpitacje serca. Pomyśl, czy naprawdę chcesz truć swoje dziecko i jeszcze za to płacić?
Lista podstawowych składników, poza cukrem i wodą, które znajdziesz w oranżadzie
Substancje słodzące:
E952 (cyklaminiany). Cyklaminiany - mogą działać hamująco na metabolizm, oraz wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi, sprawiają też, że organizm pozbywa się potasu.
E951 (aspartam). Aspartam - według niektórych może powodować nowotwory (raka mózgu i układu limfatycznego, wątroby i nerek). Jednak dokładne badania nie potwierdziły tych informacji). Ziarno niepokoju jednak jest już zasiane.
E950 (acesulfam potasowy), E954 (sacharyna). Acesulfam potasowy - choć ma potwierdzone działanie rakotwórcze i toksyczne to jest dopuszczony do spożycia, producenci muszą napisać jedynie na opakowaniu produktu, co ten zawiera i jakie mogą być skutki spożycia. Sacharyna - według niektórych jest rakotwórcza, jednak badania nie potwierdziły tych rewelacji.
Składniki konserwujące:
E-211 (benzoesan sodu). Benzoesan sodu - źle działa na ściany żołądka, absolutnie nie powinny go pić osoby z wrzodami, bo drażni ściany żołądka i zwiększa ból wrzodowy. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że z benzoesanu sodu powstaje benzen (wtedy, gdy napój nie jest przechowywany w lodówce albo wystawiony na słońce, ale i pod wpływem witaminy C dodawanej do napojów!)
E202 (sorbinian potasu). Sorbinian potasu - wywołuje alergie, napady astmy, podrażnienia skóry i zmiany zachowania.
Składniki barwiące:
E122 (azorubina – barwnik czerwony). Azorubina barwi produkty spożywcze na czerwono. W duecie z benzoesanem może wywoływać zaburzenia koncentracji u dzieci i nadpobudliwość, a także zmiany skórne, alergię i napady astmy. Powinny uważać na nią kobiety w ciąży, bo może wywołać skurcze macicy.