Olejek z drzewa herbacianego - jakie ma właściwości i zastosowania?

2016-08-11 13:49

Olejek z drzewa herbacianego, rosnącego tylko w Australii drzewa, z którego pyłków kwiatowych powstaje miód manuka, od wieków stosowany jest do leczenia zakażeń. Obecnie wykorzystuje się go również w przypadku zmian trądzikowych. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości posiada olejek herbaciany.

Olejek z drzewa herbacianego - jakie ma właściwości lecznicze
Autor: thinkstockphotos.com Drzewo herbaciane w stanie kwitnienia.

Spis treści

  1. Olejek z drzewa herbacianego - właściwości
  2. Olejek z drzewa herbacianego - kiedy stosować
  3. Olejek z drzewa herbacianego - stosowanie zewnętrzne

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości

Olejek herbaciany uzyskuje się w czasie destylacji parowej liści drzewa herbacianego rosnącego jedynie w Australii. Drzewo to nie ma nic wspólnego z krzewami herbacianymi, z których parzymy herbatę.

Dobrej jakości olejek herbaciany zawiera co najmniej 40 procent terpinen-4-olu, czynnego składnika o właściwościach leczniczych i niecałe 5 procent eukaliptolu, czyli substancji drażniącej skórę.

Przed wynalezieniem antybiotyków olejek herbaciany był stosowany bardzo powszechnie. Później zapomniano o nim, ale obecnie wraca do łask farmaceutów i lekarzy. Olejek herbaciany jest stosowany zewnętrznie do leczenia pospolitych zakażeń. W wielu badaniach naukowych potwierdzono, że niszczy on grzyby chorobotwórcze oraz liczne bakterie. W niektórych przypadkach bywa skuteczniejszy niż antybiotyki. Tę jego właściwość lekarze łączą z tym, że olejek bardzo łatwo miesza się z substancjami tłuszczowymi wydzielanymi przez skórę.

Olejek z drzewa herbacianego - kiedy stosować

Stosowanie olejku herbacianego jest szczególnie polecane przy leczeniu skaleczeń, głębokich zadrapań, przy ukąszeniach i użądleniach przez owady. Sprzyja on gojeniu się ran, zapobiega zakażeniom oraz zmniejsza rozmiary ewentualnych blizn. Olejek herbaciany jest z powodzeniem stosowany do zwalczania grzybicy międzypalcowej stóp i niektórych odmian grzybicy paznokci. Może być także stosowany do leczenia grzybicy rozwijającej się w pachwinach.

Coraz częściej wykorzystywany jest również do leczenia zmian trądzikowych. W tym przypadku zaleca się używanie mydła wzbogaconego olejkiem herbacianym. Jego stosowanie nie wysusza skóry i nie wywołuje przykrego swędzenia. Innym jego zastosowaniem jest dodawanie go do szamponów przeciwłupieżowych.

Olejek z drzewa herbacianego - stosowanie zewnętrzne

Olejek z drzewa herbacianego służy wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie należy go stosować na błony śluzowe, ponieważ wywołuje ich poważne podrażnienie. Przypadkowe połknięcie olejku grozi poważnym zatruciem. Jest też niebezpieczny dla oczu.