Olej z wiesiołka dwuletniego - właściwości nocnej świecy

2023-07-17 14:14

Wiesiołek dwuletni to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która do europejskich ogrodów została sprowadzona ponad 300 lat temu. Początkowo był on traktowany jako roślina ozdobna, której bladożółte kwiaty otwierały się o zmierzchu. Dlatego zwany jest też nocną świecą. Sprawdź, jakie ma działanie dla zdrowia olej z wiesiołka.

Olej z wiesiołka dwuletniego - właściwości nocnej świecy
Autor: Shutterstock Olej z wiesiołka ma liczne właściwości prozdrowotne

Spis treści

  1. Olej w wiesiołka - działanie
  2. Olej z wiesiołka - wykorzystanie

Olej w wiesiołka - działanie

Lecznicze właściwości oleju z wiesiołka dwuletniego od wieków wykorzystywali Indianie. Korzeń rośliny był przez nich stosowany do leczenia stłuczeń, bólu gardła i żołądka.

Olej pozyskiwany z nasion wiesiołka jest wykorzystywany w lecznictwie naturalnym od niedawna. Zawiera on kwas gamma-linolenowy. Jest to niezbędny kwas tłuszczowy, który organizm przetwarza na prostaglandyny, związki podobne do hormonów. Organizm wytwarza kilka typów prostaglandyn. Niektóre z nich wywołują stany zapalne, a inne je łagodzą. Kwas gamma-linolenowy zawarty w oleju z wiesiołka dwuletniego jest przetwarzany na prostaglandyny o charakterze przeciwzapalnym.

Olej z wiesiołka - wykorzystanie

Mechanizm leczniczego działania olejku z wiesiołka jest wykorzystywany w zwalczaniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapaleń skóry. Ogromne zainteresowanie badaczy wywołuje stosowanie oleju do łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i towarzyszących chorobie obrzęków stawów. Osoby chore, którym podawano olej przez 3-4 miesiące odczuwały poprawę, ale to wymaga jeszcze potwierdzenia w badaniach klinicznych.

Badacze właściwości leczniczych oleju sugerują, że może on być wykorzystywany do hamowania neuropatii cukrzycowej, czyli poważnego powikłania cukrzycy, które polega na uszkodzeniu nerwów. Podawanie (przez rok) oleju z wiesiołka u pacjentów z łagodną postacią neuropatii cukrzycowej znacznie zmniejsza odczuwanie drętwienia i mrowienia w palcach stóp i rąk. U chorych poprawia się też czucie w kończynach.

Olej z wiesiołka jest dość powszechnie wykorzystywany do leczenia alergii skórnych, głównie wyprysków. Regularne stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego zmniejsza dokuczliwe swędzenie. W wielu przypadkach leczenie olejem było na tyle skuteczne, że można było odstawić leki sterydowe, które mają wiele działań ubocznych.

Niektóre badania pokazują, że olej z wiesiołka może być także pomocny w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości związanych z endometriozą, i bolesnymi miesiączkami. Inną zaletą oleju z wiesiołka dwuletniego jest łagodzenie bolesności piersi.

Olej z wiesiołka pomaga także na... porost włosów i wzmacnia paznokcie. Jeśli mamy z nimi problemy warto ten olej włączyć do diety lub suplementacji.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz jakie syropy na kaszel i przeziębienie możesz samodzielnie przygotować w domu