Olej z wiesiołka dwuletniego - właściwości

2016-08-12 11:19

Wiesiołek dwuletni to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która do europejskich ogrodów została sprowadzona ponad 300 lat temu. Początkowo był on traktowany jako roślina ozdobna, której bladożółte kwiaty otwierały się o zmierzchu. Sprawdź, jakie ma działanie dla zdrowia.

Olej z wiesiołka dwuletniego - właściwości lecznicze.
Autor: thinkstockphotos.com Olej z wiesiołka jest dość powszechnie wykorzystywany do leczenia alergii skórnych.

Spis treści

  1. Olej w wiesiołka - działanie
  2. Olej z wiesiołka - wykorzystanie

Olej w wiesiołka - działanie

Lecznicze właściwości oleju z wiesiołka dwuletniego od wieków wykorzystywali Indianie. Korzeń rośliny był przez nich stosowany do leczenia stłuczeń, bólu gardła i żołądka. Olej pozyskiwany z nasion wiesiołka jest wykorzystywany w lecznictwie naturalnym od niedawna. Zawiera on kwas gamma-linolenowy. Jest to niezbędny kwas tłuszczowy, który organizm przetwarza na prostaglandyny, związki podobne do hormonów. Organizm wytwarza kilka typów prostaglandyn. Niektóre z nich wywołują stany zapalne, a inne je łagodzą. Kwas gamma-linolenowy zawarty w oleju z wiesiołka dwuletniego jest przetwarzany na prostaglandyny o charakterze przeciwzapalnym.

Olej z wiesiołka - wykorzystanie

Mechanizm leczniczego działania olejku z wiesiołka jest wykorzystywany w zwalczaniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapaleń skóry. Ogromne zainteresowanie badaczy wywołuje stosowanie oleju do łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i towarzyszących chorobie obrzęków stawów. Osoby chore, którym podawano olej przez 3-4 miesiące odczuwały poprawę, ale to wymaga jeszcze potwierdzenia w badaniach klinicznych.

Badacze właściwości leczniczych oleju sugerują, że może on być wykorzystywany do hamowania neuropatii cukrzycowej, czyli poważnego powikłania cukrzycy, które polega na uszkodzeniu nerwów. Podawanie (przez rok) oleju z wiesiołka u pacjentów z łagodną postacią neuropatii cukrzycowej znacznie zmniejsza odczuwanie drętwienia i mrowienia w palcach stóp i rąk. U chorych poprawia się też czucie w kończynach.

Olej z wiesiołka jest dość powszechnie wykorzystywany do leczenia alergii skórnych, głównie wyprysków. Regularne stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego zmniejsza dokuczliwe swędzenie. W wielu przypadkach leczenie olejem było na tyle skuteczne, że można było odstawić leki sterydowe, które mają wiele działań ubocznych.

Niektóre badania pokazują, że olej z wiesiołka może być także pomocny w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości związanych z endometriozą, i bolesnymi miesiączkami. Inną zaletą oleju z wiesiołka dwuletniego jest łagodzenie bolesności piersi.

Olej z wiesiołka pomaga także na... porost włosów i wzmacnia paznokcie. Jeśli mamy z nimi problemy warto ten olej włączyć do diety lub suplementacji.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE